NIŽNÁ SLANÁ. Polícia koncom apríla zastavila trestné stíhanie v súvislosti so znečistením rieky Slaná z roku 2022.
Výtok silne mineralizovaných vôd z banského diela do vodného toku je podľa policajného vyšetrovania výsledkom nepredvídateľnej udalosti a systémového zlyhania, vzniknuté škody na životnom prostredí vyčíslili na viac ako 357 miliónov eur.
Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Rožňave, ktorá trestné oznámenie podala, so závermi polície nesúhlasí a podá voči rozhodnutiu sťažnosť.
„Preskúmaním všetkých doposiaľ zabezpečených dôkazov jednotlivo i v ich súhrne vyšetrovateľ dospel k záveru, že v danom prípade nedošlo k naplneniu objektívnej stránky skutkovej podstaty trestného činu ohrozenia a poškodenia životného prostredia,“ uviedol odbor komunikácie Prezídia Policajného zboru.

Miliónové škody
Trestné stíhanie pre prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia bolo v súvislosti s výtokom banských vôd do rieky Slaná začaté v máji 2022.
V uplynulých troch rokoch boli realizované výsluchy relevantných osôb, zabezpečené boli aj podklady od inštitúcií, ktoré sa podieľali na pláne likvidácie predmetných banských priestorov.
O zastavení trestného stíhania rozhodol vyšetrovateľ uznesením 30. apríla.
Ekologická ujma spôsobená vytekaním znečistených banských vôd do rieky Slaná bola v rámci vyšetrovania vyčíslená na takmer 357,8 milióna eur. Ďalších takmer 667 000 eur predstavovala majetková škoda miestnej organizácie rybárskeho zväzu.

Prepadnutý žľab
K vytekaniu znečistených banských vôd do rieky Slaná došlo podľa policajného vyšetrovania v dôsledku prepadnutia betónového žľabu v štôlni Manó, čím bola neznečistená voda presmerovaná do nižších obzorov bane, kde došlo k jej kontaminácii.
Z tohto dôvodu malo dôjsť aj k skoršiemu zatopeniu banských priestorov.
„Tento proces odhadla v roku 2011 odborne spôsobilá osoba na 20 rokov, pričom banské priestory boli zatopené už na začiatku roka 2022, teda o deväť rokov skôr. Okrem skoršieho zatopenia bane prepad žľabu spôsobil aj samotnú mimoriadnu udalosť na vodnom toku rieky Slaná. Logicky totiž došlo aj k podstatnému zvýšeniu objemu vypúšťaných znečistených vôd cez odvodňovaciu prípojku, ktorá bola vybudovaná na základe záverov zo štúdie a expertízy odborne spôsobilej osoby,“ uviedla polícia.

Rybári nesúhlasia
Súvislosť medzi mimoriadnou udalosťou a prepadnutím žľabu majú podľa polície potvrdzovať aj kroky vykonané v uplynulých rokoch v snahe obnoviť prietok vyhovujúcej vody priamo do rieky Slaná. Opatrenia realizované v podzemí mali znížiť objem vytekajúcej kontaminovanej vody z pôvodných 22 až 25 litrov za sekundu na dva až štyri litre za sekundu.
„Vyšetrovateľ teda dospel k názoru, že v predmetnej veci nedošlo k zlyhaniu výkonu verejnej moci jednotlivých inštitúcií alebo jednotlivcov, ale k nepredvídateľnej udalosti a systémovému zlyhaniu, a preto nie je možné vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť voči ktorémukoľvek dotknutému subjektu alebo jednotlivcovi,“ skonštatovala polícia.
Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Rožňave, ktorá trestné oznámenie v roku 2022 podávala, sa so závermi policajného vyšetrovania nestotožňuje. „Došlo tam k pochybeniam, rozhodli sme sa, že voči tomuto uzneseniu podáme sťažnosť,“ uviedol člen výboru rybárskeho zväzu Tibor Varga.
Mimoriadna situácia
Rieka Slaná je v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v obci Nižná Slaná znečisťovaná od februára 2022. Výsledky prvotných rozborov vody preukázali prekročenú hodnotu železa, mangánu, síranov či výskyt arzénu.
Ešte pred letom 2022 zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky. Na riešenie znečistenia Slanej vyčlenila vláda vlani začiatkom júna 1,5 milióna eur, ďalšie práce v podzemí sa začali vlani v lete.
Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, platí vládou vyhlásená mimoriadna situácia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer