Posledný kontrolný deň na hrade Krásna Hôrka, ktorý po požiari v marci 2012 stále obnovujú, priniesol viaceré zmeny. Dočasne poverený riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Anton Bittner zrušil tím odborníkov, ktorý hrad posúval dopredu.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová najprv v lete 2024 poverila Bittnera vedením Slovenskej národnej galérie (SNG). Stalo sa tak po odvolaní jej riaditeľky Alexandry Kusej. Po siedmich týždňoch vo funkcii riaditeľa SNG ho poverila ministerka kultúry dočasným vedením SNM.
Riaditeľom múzea, ktoré má na starosti aj obnovu Krásnej Hôrky, je od začiatku októbra. „To, čo sa tu deje posledných 13 rokov, je slovenská kultúrna katastrofa,“ vyhlásil Bittner na hrade počas mediálneho dňa.
Okamžitú výpoveď dostala aj dlhoročná manažérka obnovy ERIKA ŠMELKOVÁ. „Dôvody okamžitej výpovede sú len nehorázne klamstvá a blbosti. S takým prístupom som sa ešte nestretla. Viacerí zamestnanci podáme na pána Bittnera žalobu. Je za nami množstvo práce, ktorú vieme dokázať. Celý projekt obnovy prešiel schvaľovaním mnohých odborníkov, aj pamiatkarov. Krajský pamiatkový úrad bol s nastaveným zámerom obnovy veľmi spokojný. Takto nastavená obnova by mohla ísť aj do medzinárodnej súťaže obnov,“ povedala pre Korzár Šmelková.
V rozhovore bod po bode vysvetľuje dôvody jej odvolania a aktuálny stav obnovy Krásnej Hôrky.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo zažívala v Múzeu Betliar,
- čo jej riaditeľ SNM vytýkal,
- prečo sú strechy hradov v havarijnom stave,
- či bude hrad otvorený tento rok ako riaditeľ avizoval,
- čo zdržuje obnovu.
Výpoveď ste dostali v utorok 11. marca, ale na svojom mieste ostanete ešte do konca mesiaca?
Nie. Už v stredu 12. marca ma vyrazili ako zbitého psa na ulicu. Musela som vypratať kanceláriu, odovzdať kľúče, pečiatky, počítač, všetko. Za hodinu, akoby som bola nejaký kriminálny delikvent. Ani som si nestihla pobaliť agendu. Krásnu Hôrku som mala odovzdať, plus agendu, čo sa týka správy majetku, zmluvné vzťahy, prebytočný majetok, betliarsky kaštieľ, množstvo iných vecí. Nestihla som ani pouzatvárať spisy, čo mi ešte iste dodatočne vytknú, ale fakt na to nebol čas. Z kancelárie, kde som bola niekoľko rokov, som si skoro nestihla vziať ani osobné veci.

Stál pri vás niekto, aby ste už o hodinu odišli?
Nado mnou stáli tri osoby a musela som sa vypratať. To len ilustruje vzťahy, aké tam panujú. Ako zamestnanci sme dali sťažnosť na inšpektorát práce a súčasne aj riaditeľovi Bittnerovi sme dali sťažnosť na pani Predajňovú, ktorá je zastupujúcou riaditeľkou, za šikanu.

Od 25. novembra 2024, odkedy nastúpila, ma prehliadala ako vedúcu oddelenia. S pracovníkmi na mojom oddelení jednala poza môj chrbát, dokonca im prikázala, aby mi nič nepovedali. Poslala som jej množstvo mailov s otázkami aj ohľadom Krásnej Hôrky, žiadnu odpoveď som od nej dodnes nedostala.
Ostatné kolegyne zažívali aj iný druh šikany, chytala ich za nos, pod krkom, to všetko sme spísali. Preč majú ísť aj iní odborníci a zamestnanci, ako som sa dopočula.

Obnova hradu sa tiahne už 13 rokov, ako dlho ste boli vy jej súčasťou?
Mňa oslovil Július Barczi (riaditeľ Múzea Betliar v rokoch 2014 – 2018 pozn. red.) začiatkom roka 2015, aby som im na čiastočný úväzok robila technickú výpomoc s rôznymi konaniami, keď bolo potrebné podať nejaké žiadosti ma úrady. Oficiálne som nastúpila 1. novembra 2018 na pozíciu vedúcej oddelenia prevádzky a súčasne zástupkyne riaditeľky Múzea Betliar.
Po Barcziho odchode sa jeho zástupkyňa Timea Mátéová stala poverenou a následne menovanou riaditeľkou a ja som bola jej zástupkyňa. Dňa 25. novembra 2024 sa toto moje menovanie skončilo a za zastupujúcu riaditeľku nastúpila Andrea Predajňová. Ja som ostala len vedúca oddelenia prevádzky a technickej činnosti Múzea Betliar.
Pre vás teda ide o druhé odvolanie za pol roka.
Prvé bolo skôr funkčné poníženie. Teraz už pre Múzeum Betliar nerobím nič. Riaditeľ v priebehu štyroch dní vo februári vybral firmu MSP Košice, ktorá má robiť manažment namiesto mňa a ktorá nemá ani vlastný web. Pritom MSP Košice si boli pozerať hrad už v decembri.

Čo sa vám za tých 10 rokov práce podarilo dosiahnuť na obnove Krásnej Hôrky?
Prvý projektant naprojektoval obnovu v rozpore s požiadavkami múzea, takže mu nebola schválená ani architektonická štúdia a bola s ním zrušená zmluva. Pôvodný zámer obnovy v roku 2012 bol obnoviť len to, čo zhorelo. Rýchlo prekryť strechy, vymaľovať a nasťahovať zbierkové predmety. Výskumami sa ale zistilo, že stav hradu nie je dobrý a sú potrebné väčšie zásahy a sanácie. Okrem toho na hrade chýbalo akékoľvek technické vybavenie, nebola tam kanalizácia ani voda či funkčné rozvody elektriny. Náš tím riešil nový zámer obnovy pamiatky, ktorý sa nastavil až v roku 2018. Peniaze zo štátneho rozpočtu sme dostali až na prelome rokov 2019/2020, aj to len prvých 190-tisíc eur.
Teraz po týchto výpovediach, ktoré dostali aj projektanti koncom minulého roka, sa obávame, že zámer obnovy pamiatky zrušia alebo zmenia. Tohto sa obávajú aj pamiatkari, ktorí na celú obnovu dohliadali a boli doteraz spokojní.
Nové vedenie hovorí – načo archeológia, vraj sa hrabeme v zemi a že sme mali zabetónovať, vymaľovať a potom sa hrať s kamienkami. Je za nami množstvo práce, ktorú vieme odprezentovať.
Za ten čas, čo som na tom pracovala, sa projekt riešil na území šiestich hektárov mimo hradného kopca. Rozsiahla príprava územia, delimitácie pozemkov, riešenie nájomných vzťahov s Lesmi SR, s košickou župou, vyňatie lesných pozemkov, znalecké posudky, geometrické plány.... Bolo to náročné rozsahom, ale aj časovo. Vybavila som sedem stavebných povolení, aj v ochranných pásmach vodných zdrojov, atď. Zmena územného plánu obce Krásnohorské Podhradie trvala rok, a až potom sme mohli požiadať o územné rozhodnutie, ktoré nám bolo vydané tiež až po roku. Až potom bolo možné spracovať projekty a žiadať o stavebné povolenia. Bol to časovo náročný proces, lebo niektoré veci si vyžadujú nadväznosť krokov.

Riaditeľ Bittner vám dal výpoveď, ktorú odôvodnil troma bodmi. O čo v nich išlo?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer