PLEŠIVEC. Vyše 8700 ľudí sa podpísalo pod petíciu za zachovanie historických industriálnych objektov pri železničnej stanici v Plešivci.
„Je v záujme každej kultúrnej spoločnosti, aby si chránila svoje historické dedičstvo pre budúce generácie. Z toho dôvodu žiadame, aby bol tento historický súbor zachovaný,“ uvádzal text petície.
Nevyužívané historické stavby sú majetkom Železníc Slovenskej republiky, tie začiatkom roka zvažovali ich odstránenie. Dôvodili tým, že nevyužívané nehnuteľnosti na Železničnej ulici sú v zlom stavebno-technickom stave, hrozí ich zrútenie.
Nejde o pamiatkovo chránené objekty, nie sú ani súčasťou pamiatkovo chráneného územia, ale pamiatkari považujú ich možné zbúranie za nežiaduce.
Dnes je aktuálna možnosť, že správca železničných tratí napokon nehnuteľnosti zachová a zmenia majiteľa.
Bývalá parketáreň a mlyn
Sedem objektov stojí východne od hlavnej železničnej budovy a južne od koľajísk. Najvyššia a najstaršia je hlavná stredová budova. Pôvodne vznikla ako valcový umelý mlyn, pravdepodobný pohon mal na elektrinu.
„Má priemyselno-administratívno-skladový charakter a podľa svojho tvaroslovia (architektúry) môže pochádzať z prelomu 19. a 20. storočia,“ opísali ju odborníci z Krajského pamiatkového úradu Košice. Správca železničných tratí ich totiž požiadal o stanovisko k objektom.

Mlyn sa postupom času dostal do straty, predali ho v aukcii. Nehnuteľnosť neskôr slúžila sčasti aj ako továreň na výrobu parkiet a sudov.
Budovu po roku 1948 až do roku 1989 využíval podnik Poľnonákup ako skladové priestory obilnín. Tomu zodpovedá aj jej interiérové zariadenie, kde je v hlavnom objekte viditeľný potrubný systém na presuny obilia. V jednom objekte bolo istý čas kultúrne stredisko, v ďalšom závodná kuchyňa.
Namiesto tisíc eur jedno euro
Význam nehnuteľností si uvedomuje i obec. Vlani v decembri ich samospráva vyhlásila za jej pamätihodnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer