ROŽŇAVA/POPRAD. Na začiatku bol nápad vytvoriť z majestátnej a trochu ošarpanej budovy v rožňavskom centre komunitné priestory.
Františkánsky kláštor je dominantou Námestia baníkov. Pôvodnému účelu slúžil do roku 1950, kedy sa v rámci Akcie K násilne likvidovali mužské rehoľné rády v komunistickom Československu.
Potom tam vznikol domov dôchodcov. Po Novembri '89 v časti priestorov zriadili štátny archív. Zvyšné priestory boli opustené a budova chátrala. Dnes si mestský majetok prenajíma občianske združenie Otvor dvor. Získalo ho na 20 rokov za symbolické peniaze.
V národnej kultúrnej pamiatke je teraz možné nájsť krajčírsku dielňu, kaviareň, kníhkupectvo a kultúrno-kreatívne centrum Kláštor, ktoré má na starosti obnovu a prevádzku historickej budovy a organizáciu podujatí.
Popri tom v kláštore ponúkajú netradičné ubytovanie pre turistov. Kláštorné apartmány sa dostali do pozornosti architektov. Patria medzi nominácie v architektonickej súťaži CE ZA AR 2024.

Asketické prostredie kláštora
S prerábkou interiéru kláštora začali v roku 2022. Dnes obnova ašpiruje na víťazstvo v kategórii Fenomény architektúry, ktorá je venovaná výnimočným počinom mimo typologických kategórií
Odborná komisia vyzdvihla citlivú a rešpektujúcu obnovu kláštorných priestorov „s cieľom zachovať historickú hodnotu diela a vytvoriť priestory zodpovedajúce súčasným potrebám na ubytovanie”.

Podľa poroty sú apartmány navrhnuté minimalisticky a podčiarkujú myšlienku asketického prostredia kláštora. „Dôraz sa kládol na použitie tradičných a dostupných materiálov. Drevo v kombinácii so zreštaurovanými vrstvami pôvodných omietok prispievajú k útulnosti a vytvoreniu príjemnej atmosféry pre hostí.”
Pod obnovu sa podpísal ateliér Sadovsky & Architects.

Element vody
Porotu zaujala i obnova Popradského nábrežia. Nominované je v kategórii Exteriér. S jeho úpravou začalo mesto v júni 2022. Dotkla sa územia na ľavom brehu rieky Poprad s rozlohou viac ako 5600 štvorcových metrov.
Projekt zahŕňal revitalizáciu zelene, úpravu peších komunikácií, vytvorenie detskej zóny, a tiež obnovu a doplnenie mobiliáru, verejného osvetlenia a kamerového systému.
Vznikol tak verejný priestor určený všetkým vekovým kategóriám. Jeho súčasťou je aj detská zóna a senzorický chodník pre všetky vekové kategórie. Ide o plochu vytvorenú z rôznych materiálov, po ktorej je vhodné kráčať bosými nohami pre stimuláciu zmyslov a posilnenie neuromotoriky.

Pod revitalizáciu nábrežia sa podpísal ateliér DUNAJSKI studio.
„Poloha na brehu rieky, medzi centrom mesta a zástavbou rodinných domov si vyžadovala riešenie, ktoré by prinieslo kvality mestského parku a zároveň by rešpektovalo súkromie obyvateľov priľahlých rodinných domov,” konštatuje porota CE ZA AR.
Pozitívne hodnotí organizáciu plôch a použité materiály vytvárajú plynulý prechod medzi riekou a samotným parkom. „Element vody bol inšpiráciou pri návrhu parku, či už pre organické tvary, zvlnený terén alebo herné prvky. Zeleň je sústredená do zelených ostrovov, ktoré vytvárajú priestory s rôznou mierou súkromia a rôznou atmosférou.”

Minulé úspechy
Do 23. ročníka oceňovania bolo prihlásených rekordných 116 realizovaných diel. Vyhlásenie víťazov v jednotlivých kategóriách sa uskutoční 3. októbra 2024.
Poslaním ocenenia je zvýšiť informovanosť verejnosti o práci architektov v spoločnosti, o význame a vplyve tejto profesie na tvorbu prostredia.

Cieľom CE ZA AR je tiež prezentácia a podpora architektonickej tvorby členiek a členov Slovenskej komory architektov prostredníctvom prezentácie prihlásených a ocenených diel.
V minulosti CE ZA AR ocenil viacnásobným nomináciami aj diela na východnom Slovensku, medzi inými Kulturpark Košice, dom v Teriakovciach, námestie na Sídlisku III v Prešove alebo plaváreň v Trebišove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer