VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Bývalý minister práce Milan Krajniak uverejnil začiatkom týždňa na sociálnych sieťach príspevok, v ktorom kritizoval kultúrne podujatia v bývalom kostole Klarisky v Bratislave.
„Dnes sa v kostole Klarisky koná Tepláreň Kiki Ball. V Klariskách sa konajú aj podujatia ako Srdcové záležitosti: Matky všemohúce, z ktorého môžete vidieť fotky. Každé miesto má nejakú dôstojnosť, ktorú by sme mali rešpektovať. V Slovenskej filharmónii asi nebudeme robiť techno párty. V Primaciálnom paláci nebudeme točiť porno. A v Klariskách by sme nemali robiť toto.“
Krajniak v nadchádzajúcich voľbách kandiduje do europarlamentu za Kresťanskú úniu. Nepáčilo sa mu, že sa v chráme konal tanečný workshop s kabaretom. Jeho príspevok zdieľala aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS).
Individuálne posúdenia
Eucharistia sa v Klariskách naposledy nachádzala v roku 1913. Odvtedy sú Klarisky „odsvätené“, ako sa ľudovo hovorí stavu, keď kostol prestane slúžiť na sakrálne účely.
Z chrámu sa stal kultúrny priestor. Jeho program zastrešuje Bratislavské informačné a kultúrne stredisko (BKIS). Jeho zamestnanci posudzujú každú žiadosť individuálne a keďže ide o pamiatku, dohliadajú na to, aby sa v priestoroch nefajčilo, nepil alkohol alebo sa nepoužívali parostroje a nerušil nočný pokoj.

Slovensko zatiaľ nemá výrazný problém s prestavbou kostolov, keďže väčšinou stále slúžia svojmu pôvodnému účelu. Vynaliezavejší museli byť v posledných desaťročiach vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Švajčiarsku či Kanade, kde zaznamenávajú väčší odliv veriacich.
Bývalé kostoly preto v týchto západných krajinách slúžia mnohým akciám. Sú z nich múzeá, telocvične, kníhkupectvá, reštaurácie, diskotéky, bary či nočné kluby.
Už žiadne Gyöngyhajú lány
Ani najznámejšia národná kultúrna pamiatka v Košiciach, Dóm sv. Alžbety sa v minulosti nevyhla kritike pre nevhodné kultúrne podujatie.
V chráme, v ktorom sa denne konajú bohoslužby, sa koncom roka 2015 uskutočnil koncert Omega oratórium maďarskej rockovej kapely Omega. Tú preslávila okrem iných aj pieseň Gyöngyhajú lány, v preklade Dievča s perlovými vlasmi.
Obľúbili si ju v západnom Nemecku, Veľkej Británii, bývalej Juhoslávii, Rumunsku, Francúzsku i Československu.
Ako uviedol Denník N, niektorí veriaci považovali burácajúci rockový koncert za znesvätenie košického Dómu. Výsledkom bolo, že košický arcibiskup Bernard Bober sprísnil podmienky pre povolenie kultúrnych podujatí v sakrálnych priestoroch. Vydal novú smernicu, podľa ktorej rockové koncerty v Dóme viac nebudú.
Odvtedy sa tam usporadúvajú iba ekumenické koncerty a koncerty vážnej hudby v rámci podujatí, ako napríklad Košická hudobná jar alebo Festival sakrálneho umenia.

Ide len o politické body
Aj na východe Slovenska existujú bývalé sakrálne stavby, ktoré dnes slúžia ako iný priestor, než sa pôvodne predpokladalo. Bývalý františkánsky kláštor v centre Rožňavy, postavený približne v rokoch 1740 až 1780, plnil svoj pôvodný účel do roku 1950.
Kláštor je odsvätený a je národnou kultúrnou pamiatkou vo vlastníctve mesta. Na kultúrno-kreatívne centrum s ubytovaním ho prerobilo a v súčasnosti využíva občianske združenie Otvor dvor.
„Počul som o sťažnostiach na podujatia v bývalom kostole v Bratislave, ale pripadá mi to tak, že sa niekto snaží len vytĺcť politické body z hlúpostí,“ hovorí Tomáš Székely zo združenia Otvor dvor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer