SLAVEC. Bol to tesný súboj. Napokon ho vyhrala obec Slavec v Rožňavskom okrese. S Komárnom súperila, kto získa cenu verejnosti v súťaži Fénix – Kultúrna pamiatka roka.
Napokon rozhodlo 163 hlasov. Za Kúriu Andrássyovcov v Gombaseku hlasovalo 20 422 ľudí, objekt kasární pevnosti v Komárne získal 20 259 hlasov.
Rokokovú kúriu Andrássyovcov vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1975. Pamiatku zachránilo občianske združenie Sine Metu, ktoré je jej vlastníkom.
Financie na rekonštrukciu získalo z cezhraničného slovensko-maďarského projektu. Príspevok pre Sine Metu ako hlavného partnera bol takmer 710-tisíc eur.

Kópia päťstoročnej pece
Kúriu obnovovali v rokoch 2021 až 2023. Gábor Nászaly, člen občianskeho združenia Sine Metu opisuje, že pamiatka bola v dezolátnom stave.
„V podstate sme mali iba holé steny, nič viac. Pred dvadsiatimi rokmi síce opravili strechu budovy, ale nakoniec sme ju museli odstrániť, aj múry bolo treba zašiť.”

V reprezentatívnej miestnosti je umiestnená zelená kachľová pec. Nászaly opisuje, že ide o kópiu pece, ktorej pozostatky odkryli pri vykopávkach v paulínskom kláštore.
„Išlo o pec z 15. storočia z banskobystrickej kachliarskej dielne. Zrútila sa do seba, rozpadla sa na doslova tisíc kúskov. Sochárovi sa na základe týchto kúskov podarilo vytvoriť jej kópiu a kachliarski majstri z Maďarska podľa nej postavili funkčnú pec. Trvalo to roky, ale podarilo sa.”

Klenba z kláštora
Obnova kúrie priniesla množstvo nových poznatkov. Pamiatkové a reštaurátorské výskumy odkryli unikátne nálezy. Jedným z nich je objav renesančnej nástennej maľby zo začiatku 17. storočia, pôvodnej mlynice a pozostatky dobovej toalety.
Podarilo sa zároveň zreštaurovať erb a kruhový nápis na stropnom zrkadle štukovej výzdoby salónu. V jednej z miestností sa zachovala staršia klenba z dôb paulínskeho kláštora s centrálnym štukovým zrkadlom.
Dnes je v kúrii stála expozícia, tvoria ju nálezy z archeologického prieskumu zrúcaniny kláštora. Kúria tiež hostí stálu výstavu, ktorá prezentuje históriu železiarstva.
Gemer i oblasť Gombaseku sú známe hutníckou výrobou. Obyvatelia už v stredoveku pálili uhlie pre železiarske podniky. V obci Slavec vznikli železiarne v druhej polovici 18. storočia.

V duchu baroka s rokokovými prvkami
Kúria bola dlhé desaťročia zabudnutá. Stojí na mieste neznámej staršej stavby, ktorá vznikla ešte v čase rozmachu paulínskeho kláštora a rehoľníci ju prebudovali na hospodársky objekt, pravdepodobne mlyn.
Z obdobia tejto prestavby pochádza najstaršia časť neskoršej kúrie, ktorá je aj dnes rozpoznateľná. Zakladateľ miestneho železného hámra Johannes Poltz dal v roku 1764 kúriu prestavať v duchu baroka s rokokovými prvkami.

Jednopodlažná, sčasti podpivničená, bloková budova má obdĺžnikový pôdorys a manzardovú strechu. Andrássyovci kúriu kúpili spolu s panstvom v roku 1869 a využívali ju do roku 1945.
V ďalších obdobiach ju prestavovali. V 19. storočí prešla kúria klasicistickou úpravou a neskôr k nej pristavali dvojpriestorovú prístavbu, ktorú však v roku 2005 zbúrali.
Pamiatka je súčasťou náučného chodníka v areáli Gombasek. Na desiatich zastávkach sa návštevníci trojjazyčne dozvedia viac o prírode, kultúre, histórii a tradíciách oblasti Gombaseckej jaskyne a Silickej ľadnice.
Neďaleko sa nachádza zrúcanina kláštora paulínov, Gombasecká jaskyňa či vyhliadková veža v podobe zvonice.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer