MARKUŠKA. Materská škola z drevotriesky v obci Markuška v okrese Rožňava bola postavená v roku 1982.
Škôlkarom mala slúžiť len 10 rokov, no funguje už vyše 40 rokov. A to úplne bez rekonštrukcie.
Zvonku vidno olupujúcu sa fasádu aj pôvodné okná, ktoré chátrajú.
„Aj v Ochtinej mali takúto škôlku, ale už majú novú budovu. Ostali sme poslední s najstaršou materskou školou v pôvodnom stave,“ opisuje riaditeľka Simona Kupčíková (26).
Na poste riaditeľky je štvrtý rok, v škôlke učí siedmy.
Spádová pre päť obcí
„Dovnútra aj ťahá, ale veľmi to nepociťujeme, lebo kúrime elektrickou pecou a vnútri je teplo. Interiér máme pekne vyzdobený, aj nový nábytok máme,“ vraví riaditeľka.
Do materskej školy v Markuške chodia deti aj z obcí Hanková, Brdárka, Slavoška a Koceľovce.
„Máme 19 detí a rodičia sú napriek podmienkam vďační za to, že sme prijali ich deti, lebo nie všetky z kapacitných dôvodov miesto v škôlke dostali,“ vysvetľuje riaditeľka.
Na všetky deti sú s kolegyňou učiteľkou dve.
„Keď jedna ochorie, druhá ťahá celý deň od siedmej do piatej popoludní. Ale taká situácia už dlho nenastala. A obidve naraz vypadnúť nemôžeme, lebo by nemal kto učiť.“

Za spreneverené peniaze mohli mať projekt
Rovnako ako Markuška, ani najbližšie obce nemajú voľnú budovu, v ktorej by mohla materská škola fungovať dôstojnejšie.
„Najbližšia škôlka je v Roštári, no aj tá je preplnená a nemôže zobrať ani všetky svoje deti, nieto ešte naše,“ hovorí Kupčíková.
Do starej budovy sa podľa riaditeľky neoplatí investovať, hľadajú možnosti stavby novej budovy.
V roku 2020 napísala list vtedajšiemu ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS), na ktorý však nedostala odpoveď.
Aj bývalého starostu Ondreja Liptáka (SNS) žiadala, aby sa obec zapísala do projektov na výstavbu novej škôlky.
„Vždy nám povedali, že to sa nedá, lebo obec nemá peniaze na vytvorenie projektu. Lenže ak by projekt prešiel, peniaze by sa nám vrátili. Podľa obce sa to nedalo aj tak. Nakoniec sme sa dozvedeli, že bývalá ekonómka okrádala obec. Za tie peniaze sme už mohli mať vytvorený projekt na škôlku,“ konštatuje.

Musí vrátiť ešte 18-tisíc
Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre spreneveru obecných financií podal vlani v decembri novozvolený starosta obce Markuška Rastislav Hodermarský (Hlas).
„Po oboznámení sa s účtovnou evidenciou obce som zistil, že vo výpisoch z bankových účtov samosprávy nesedia niektoré prevody z účtov obce na tretie subjekty," uviedol starosta.
Určité peňažné sumy neboli podľa jeho slov ničím právne podložené a smerovali na účty tretích osôb.
Hovorkyňa Krajskej prokuratúry Košice Jarmila Janová potvrdila, že na bývalú zamestnankyňu obce A. H., zastávajúcu pozíciu samostatného referenta, bola podaná obžaloba za pokračovací zločin sprenevery.
„Svojím konaním spôsobila celkovú škodu vo výške 58 104,20 eura. Okresný súd Rožňava obvinenej uložil trest odňatia slobody v trvaní 36 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní 36 mesiacov za súčasného uloženia povinností, spočívajúcich v príkaze verejne sa ospravedlniť poškodenej obci Markuška a v príkaze zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo sa preukázateľne uchádzať o zamestnanie,“ informuje Janová.
Súd obvinenej zároveň uložil trest zákazu činnosti vykonávať funkciu v orgánoch verejnej moci v oblasti účtovníctva, miezd a nakladania s peňažnými prostriedkami na dobu 36 mesiacov.
„Súd obvinenej uložil aj povinnosť uhradiť doposiaľ neuhradenú škodu poškodenej obci Markuška vo výške 18 019,24 eura.“

Hľadajú lacnejšiu alternatívu
Riaditeľka škôlky hovorí, že s novým starostom sa jej spolupracuje dobre.
„Spolu sme sa informovali, ako by sa dal vytvoriť projekt novej škôlky. No len tento projekt by stál 21-tisíc eur, čo nemáme, takže z toho zišlo. Hľadáme niekoho, kto nám to urobí lacnejšie,“ vysvetľuje Kupčíková.
„Vo vedení som len niekoľko mesiacov a za ten krátky čas som sa musel vysporiadať aj s inými problémami obce, ale, samozrejme, v aktuálnom období je snaha o výstavbu novej škôlky prioritnou. Zatiaľ nám v tomto probléme pomohli poslanci Róbert Grujo a Vladimír Tököly. Prišli sa reálne presvedčiť, že škôlka je v zlom stave a o tomto probléme hovoria ďalej. Deti zo sociálne slabších rodín potešili oblečením aj hračkami,“ pochválil starosta straníckych kolegov z Hlasu.
Róbert Grujó uviedol, že chce pomáhať celému okresu, nielen Markuške.
„Urobíme všetko pre to, aby sme tejto škôlke pomohli. Ja sám som otcom a keby som nemal v blízkosti inú škôlku, tak by som nemal inú možnosť a moje deti by museli chodiť aj tam.“
Tlačové oddelenie ministerstva školstva nám odpísalo, že aj obec Markuška, rovnako ako iné obce, má možnosť dať si žiadosť o poskytnutie prostriedkov z mechanizmu plánu obnovy v rámci výzvy na zvýšenie kapacít materských škôl.

S deťmi sa im pracuje výborne
Aj keď budova škôlky chátra, riaditeľka opisuje jej vnútro ako vľúdne a pestré.
„Z 19 detí, čo máme, je 12 rómskych. S nimi sa výborne pracuje. Nie je to tak, ako si myslí každý, nie je to také ťažké. Keď s nimi pracujeme, vidno, ako sa rozvíjajú po každej stránke, aj čo sa týka učenia, hygieny, psychomotoriky. Psychologička, s ktorou spolupracujeme v Rožňave, nás chváli, že patríme medzi najlepšie škôlky v okrese,“ tvrdí riaditeľka.
„Niektoré deti žijú v takých podmienkach, že sa rodia aj 15-ročným matkám, je ich spolu aj sedem súrodencov, nemajú to ľahké. Preto sa im snažíme venovať aj individuálne. Deti nás stále stískajú, hovoria nám, ako nás ľúbia. Snažíme sa pre ne spraviť všetko možné aj nemožné,“ uzavrela riaditeľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer