ROŽŇAVA. Bývalý židovský cintorín sa stal predmetom sporu medzi investorom, ktorý chce stavať byty, mestskými poslancami a primátorom.
Spoločnosť Medi Emm, s. r. o., plánuje na svojich pozemkoch na Štítnickej ulici v Rožňave dvojpodlažný bytový dom.
Dve susediace parcely patria Ústrednému zväzu židovských náboženských obcí.
Kedysi bola celá nezastavaná plocha židovským cintorínom.
Dnes je tam park. Pri ňom už jeden bytový dom stojí.
Plánovaná investícia vyvolala debatu o tom, kde presne sú pochovaní rožňavskí Židia.
Investor a židovská náboženská obec tvrdia, že hroby boli len v miestach v jej vlastníctve.
Primátor mesta Michal Domik (nezávislý), jeho zástupca Michal Drengubiak (nezávislý), mestský poslanec Matúš Bischof (OKS) a bádateľ miestnej histórie László Kardos oponujú, že sa pochovávalo aj na parcelách vlastnených súkromníkom.

Chcú sa poučiť z minulosti
Mestské zastupiteľstvo sa preto ešte v septembri zaoberalo vyhlásením poslancov.
Tvrdia v ňom, že až do získania hodnoverného dokumentu o zákonnom zrušení židovského cintorína nesúhlasia s ďalšou výstavbou na ucelenej pôvodnej parcele.
V dokumente tiež neodporúčajú stavebnému úradu vydať stavebné povolenie na pozemkoch Medi Emm.
„Dodnes neexistuje platné uznesenie mestského zastupiteľstva o zákonnom zrušení tohto cintorína. Taktiež sa nazdávame, že súčasný právny stav je taký, že existujú dokumenty, ktoré svedčia o tom, že cintorín de iure stále existuje.“
Vo vyhlásení uvádzajú, že mestský národný výbor v roku 1975 s veľkou pravdepodobnosťou nemorálne a bez zákonných postupov nechal zlikvidovať cintorín.
„Nelegálne a bez právneho nároku odobril zabratie časti tohto územia na vybudovanie parku a umiestnenie chodníkov na troch parcelách."
Poslanci vyhlasujú, že si vážia minulosť, chcú sa z nej poučiť, a preto odmietajú prehliadať krivdy spáchané na židovskej komunite.
„Odmietame sa spolupodieľať na, podľa nás, barbarských a nekultúrnych krokoch, vyplývajúcich zo zámeru výstavby obytného domu na mieste bývalého židovského cintorína,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré podporila väčšina zastupiteľstva.
Za neetické a nekultúrne považujú odstránenie náhrobných kameňov zo židovského cintorína v roku 1975, pričom „nedošlo ani k exhumáciám hrobov a všetky ľudské pozostatky zostali nedotknuté.“
Investor: Mesto nám škodí
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer