REJDOVÁ. V kronike obce Rejdová v okrese Rožňava sa pravidelné zápisy objavujú od roku 1768.
Z nich sa návštevníci dozvedia, odkedy stojí kostol, kedy bola postavená veža a čo napáchala v dedine morová epidémia.
„Dokonca táto malá obec mala aj pivovar, ale podľa kroniky v roku 1726 ho zachvátil požiar. Zhorel aj kostol, zničené boli zvony. Vraj sa roztopil aj veľký zvon za 700 zlatých, ktorý bol privezený z Banskej Bystrice. Obec niekoľkokrát vyhorela, ale statoční Rejdovčania ju vždy obnovili," uviedla starostka obce Slávka Krišťáková.
Bezhlaví jazdci
Pripomína, že v ich dedine, ktorá leží v Slovenskom rudohorí v doline riečky Slaná, sa odjakživa hovorilo rejdovským nárečím.
V ňom sa tradujú aj legendy o zbojníkoch a zakopaných pokladoch, či o bezhlavých jazdcoch.
Tie sa tu vždy rozprávali po večeroch, keď sa ľudia stretávali pri páraní peria, pradení nití či výrobe čipiek.

Ukrytý poklad
V Rejdovej je známy aj príbeh o uhorskom kráľovi Belovi IV., ktorý po prehratej bitke s Tatármi pri rieke Slaná v roku 1241 utekal hore Slanskou dolinou.
„V rejdovskom chotári v hustých lesoch a na zlých cestách sa obával o svoju kráľovskú pokladnicu, aby mu ju neukradli zbojníci a zbehovia uhorského vojska. V doline Hlboká dal preto peniaze a zlato zamurovať do jaskyne," povedala.
Neďaleko miesta, kde ukryl kráľovský poklad, dal do skaly vysekať zašifrovaný nápis, ktorý hovorí o tom, kde je poklad zamurovaný.
Tento tajomný názov sa však doteraz nikomu nepodarilo vylúštiť a nájsť tak jaskyňu s pokladom kráľa Bela IV.

Paličkovaná čipka
Rejdová je vychýrená svojou remeselnou výrobou.
Ľudia sa venujú výrobe paličkovanej čipky, drevených produktov, tkaniu kobercov a vyrábajú aj kožené pastierske kapsy.
To všetko tu môže turista nájsť na príležitostných jarmokoch, ktoré sú aj súčasťou tradičného Gemerského folklórneho festivalu.
V obci tiež založili sociálny podnik Rejdovka, kde sa venujú šitiu krojov a ďalších doplnkov, ktoré si tu možno zakúpiť.
„Radi vás v našej dedine privítame. V čase festivalu vás pozveme do rejdovských dvorov, aby ste na vlastné oči videli, ako sa u nás žije dnes, a porozprávame, ako to bolo v minulosti. Až tu zistíte, ako chutia naše pravé halušky, pirohy či cesnakové guľky. A možno vám niekto z tých starších prezradí znamenia, ktoré treba poznať pri hľadaní zakopaných pokladov," ako hovorí starostka, treba všetko vidieť na vlastné oči a prísť do Rejdovej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer