ZBOJSKÁ. V sedle Zbojská sa vo štvrtok konalo slávnostné podpísanie memoranda o spolupráci pri rozvoji cestovného ruchu na Muránskej planine. Signatármi memoranda boli organizácie, ktoré budú môcť na realizáciu svojich zámerov v oblasti turizmu čerpať financie z plánu obnovy.
Informovala o tom Gabriela Benčuríková zo Správy Národného parku Muránska planina so sídlom v Revúcej.
Memorandum o spolupráci na rozvoji Muránskej planiny podpísali zástupcovia Správy NP Muránska planina, Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), oblastných organizácií cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie a Gemer a krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

Najmenej rozvinuté regióny
Za miesto podpisu memoranda zvolili symbolicky sedlo Zbojská nachádzajúce sa na hranici regiónov Horehronie a Gemer-Malohont, ktoré zároveň zdieľajú územie Muránskej planiny.
Podpis memoranda má byť podľa signatárov formálnym spečatením spolupráce pri realizácii spoločnej vízie rozvoja národného parku. Štyri projekty, s ktorými sa organizácie uchádzali o financie z plánu obnovy, boli už v čase podávania žiadostí koordinované tak, aby sa aktivity vzájomne dopĺňali.
„Vzhľadom na to, že región Gemer a východná časť regiónu Horehronie patria medzi najmenej rozvinuté regióny kraja, ako aj Slovenska, vidíme v realizácii projektov šancu na rozvoj týchto regiónov," skonštatovala riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK Janka Pálková.
Projekty pre milovníkov prírody
Podľa Správy Národného parku Muránska planina je cieľom rozvoja národného parku budovať infraštruktúru v turistických centrách a prírodu ponechať nedotknutú v čo najväčšom rozsahu.
Projekty majú za cieľ prilákať do regiónu vyšší počet návštevníkov, trend nárastu turistov sa potvrdzuje i v posledných rokoch.
„Chceme tvoriť také produkty, aby lákali ľudí, ktorí milujú prírodu. Odhadujeme, že minulý rok a rok predtým navštívilo Muránsku planinu okolo 250 000 návštevníkov. Najviac navštevované lokality sú Zbojská a sysľovisko pri Muráni," skonštatoval riaditeľ národného parku Ján Šmídt.
Parkovanie, bežkovanie aj rozvoj cykloturistiky
Spolupráca signatárov memoranda pri rozvoji Muránskej planiny sa týka štyroch projektov podporených z plánu obnovy v celkovej hodnote takmer 4,9 milióna eur.
Správa národného parku bude financie čerpať na vytvorenie parkovacích kapacít či rozvoj bežeckého lyžovania, OOCR Gemer na tvorbu, prezentáciu a komunikáciu značky národného parku na trhu cestovného ruchu.
Rozvojová agentúra BBSK bola úspešná s dvoma projektami, týkajú sa revitalizácie historického Coburgovského parku v Pohorelskej Maši a udržateľného rozvoja cykloturistiky na území Muránskej planiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer