NIŽNÁ SLANÁ. Náklady na riešenie znečistenia rieky Slaná (okres Rožňava) odhaduje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR na vyše 6,2 milióna eur.
Odhadované náklady projektu počítajú s betónovou injektážou bane v Nižnej Slanej a následným odsávaním kontaminovaných sedimentov z koryta rieky.
Uviedlo to oddelenie komunikácie MŽP.
Iba hrubý odhad nákladov
Envirorezort skonštatoval, že predmetná suma predstavuje vyčíslenie hrubých odhadovaných nákladov určených pre rezortné organizácie MŽP, Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva hospodárstva SR.
Pripomenul tiež, že návrh uznesenia vlády, ktoré sa týka náhrady výdavkov, súvisiacich so záchrannými prácami počas vyhlásenej mimoriadnej situácie na rieke Slaná a ďalšieho prijímania opatrení, umožňujúcich odvolať mimoriadnu situáciu, predložilo MŽP na úrad vlády v prvej polovici marca.
„Na rokovanie vlády by tak mohol byť zaradený už tento týždeň, prípadne v najbližších týždňoch," dodalo ministerstvo.
Situáciu so znečistením Slanej chce štát riešiť betónovou injektážou bane v Nižnej Slanej, ktorá umožní dlhodobo regulovať výtok mineralizovaných banských vôd do rieky.
Aktualizovaný projekt injektáže podľa MŽP aktuálne pripravuje štátny podnik Rudné bane v súčinnosti s Hlavnou banskou záchrannou službou.

Sfarbila sa pred vyše rokom
Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára 2022 v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v obci Nižná Slaná.
Výsledky prvotných rozborov vody v rieke preukázali prekročenú hodnotu železa, mangánu, síranov či výskyt arzénu.
Vlani v júni zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky.
Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, platí vládou vyhlásená mimoriadna situácia.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer