NIŽNÁ SLANÁ. Rudné bane zatiaľ nemajú vyčíslené náklady potrebné na betónovú injektáž bane v Nižnej Slanej v okrese Rožňava, ktorá umožní regulovať výtok mineralizovaných banských vôd do rieky Slaná.
Ako uviedol riaditeľ štátneho podniku Peter Žitňan, pôjde o špecifické práce, z ktorých väčšina sa bude realizovať v podzemí.

Betónová stena v šachte a štôlni
„Realizácia bude možná po podpise zmluvy s realizátorom. V súčasnosti riešime otázku, či bude možné zákazku zadať priamo alebo bude potrebné uskutočniť výber dodávateľa vo verejnom obstarávaní," priblížil Žitňan.
Úlohu Rudným baniam uložil medzirezortný krízový štáb, ktorý zasadal v pondelok.
Betónová injektáž bane môže podľa riaditeľa Rudných baní výrazne prispieť k vyriešeniu problému s výtokom mineralizovaných banských vôd do rieky Slaná.
„Projekt počíta s vybudovaním betónovej steny v štôlni Marta a v šachte Gabriela. Týmto dôjde k uzavretiu silne mineralizovaných vôd v rozsiahlom banskom systéme," vysvetlil Žitňan.

O trvalom riešení rozhodne vláda
Ministerstvo životného prostredia zároveň pripravilo materiál, v ktorom určí inštitúcie zodpovedné za realizáciu opatrení nielen v banských priestoroch, ale aj za vykonávanie riešení čistenia vytekajúcich banských vôd, odsávanie kontaminovaných sedimentov z toku, vybudovanie monitorovacích objektov a zabezpečenie ich financovania.
O trvalom zastavení znečistenia banskými vodami na rieke Slaná rozhodne vláda.
Červená rieka
Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit.
V polovici júna zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky.
Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, platí vládou vyhlásená mimoriadna situácia.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer