BRATISLAVA, NIŽNÁ SLANÁ. O trvalom zastavení znečistenia banskými vodami na rieke Slaná má rozhodnúť vláda.
Štátny podnik Rudné bane má zabezpečiť čiastočné uzatvorenie šachty Gabriela a štôlne Marta v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava.
Projekt betónovej injektáže umožní dlhodobo regulovať výtok mineralizovaných banských vôd do Slanej.
Úlohu Rudným baniam uložil medzirezortný krízový štáb, koordinovaný ministerstvom životného prostredia (MŽP), ktorý zasadal v pondelok.
Envirorezort zároveň pripravil materiál, v ktorom určí inštitúcie zodpovedné za realizáciu opatrení nielen v banských priestoroch, ale taktiež za vykonávanie riešení čistenia vytekajúcich banských vôd, odsávanie kontaminovaných sedimentov z toku, vybudovanie monitorovacích objektov a zabezpečenie ich financovania.

Potrebné sú trvalé riešenia
Doteraz spravené opatrenia v nižnoslanskej bani podľa štátneho tajomníka MŽP Michala Kiču situáciu dočasne zlepšili, až takmer úplne zastavili znečisťovanie rieky.
Komplex banských priestorov tvoria chodby, šachty, komíny a vydolované priestory a MŽP nevie odhadnúť, ako dlho budú dočasné opatrenia účinné.
„Systém banských diel v Slanej je príliš zložitý, a preto je dôležité navrhnúť a realizovať systémové a efektívne opatrenia, ktoré trvalo zabránia znečisťovaniu rieky a okolitého prostredia banskými vodami," poznamenal Kiča.
Naďalej tiež pokračuje monitoring kvality banských vôd, znečistenia Slanej a okolitého prostredia vrátane vodných zdrojov, ktorý koordinuje Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.
Zvýšené hodnoty arzénu
V súčasnosti podľa výsledkov monitoringu pretrvávajú zvýšené hodnoty arzénu v riečnych sedimentoch približne 1,5 kilometra od výtoku zo sideritovej bane smerom do dolnej časti vodného toku s najväčšou akumuláciou v zdrži malej vodnej elektrárne Čoltovo.
„Doterajšie výsledky nepreukázali znečistenie podzemných ani pitných vôd, spôsobené vytekaním banských vôd zo sideritovej bane. Taktiež hodnoty namerané na maďarskom úseku rieky Slaná sú v norme," priblížilo tlačové oddelenie envirorezortu.

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit.
V polovici júna zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky.
Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, platí vládou vyhlásená mimoriadna situácia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer