ZDENO SOMOROVSKÝ štyri roky mapoval pamiatky a život na Gemeri. Cestovný sprievodca, fotograf a publicista v súčasnosti odkrýva stredovekú gotiku a technické pamiatky industriálnej revolúcie na výstave v Košiciach. Svojimi fotografiami chce inšpirovať ľudí na výlet na Gemer.
Tvrdí, že tam bude chodiť čoraz viac ľudí a miestni si budú musieť ustrážiť čaro, ktoré tam majú. "Budú sa zvyšovať nároky napríklad na ubytovanie. Toto tam veľmi chýba, takisto reštaurácie,“ opisuje.
Nájsť tam ubytovanie či miesto, kde sa môže návštevník najesť, je v súčasnosti podľa neho veľmi ťažké: „Toto bol môj základný problém, keď som dokumentoval gotické kostoly. Po celodennom fotení som skončil veľakrát hladný, pretože iba málokde sa dá najesť. Toto bude treba zmeniť a dobudovať infraštruktúru. Keď som si sám niečo nepripravil, ostal som bez jedla.“
V článku sa dozviete:
- kde na Gemeri hľadať unikátne stredoveké kostoly
- aká fascinujúca história sa na Gemeri odohrala
- aký významný odkaz nesie huta Etelka
- prečo tieto technické unikáty Gemera časom stratili význam
- prečo by miestny chcel mať v Smolníku ženskú väznicu
- prečo na neho spravili najhorší dojem Krompachy
Veľa cestujete po svete, kde sprevádzate ľudí po rôznych pamiatkach, rovnako tieto pamiatky z rôznych kútov sveta fotíte. Ako ste sa dostali na Gemer?
- Žijem v Košiciach, nie je to ďaleko, no na Gemer som sa prekvapivo dostal cez Gruzínsko. V minulosti som sprevádzal klientov po gruzínskych horách na Kaukaze. Navštívili sme tam niekoľko historických kostolov, keďže Gruzínsko je jedna z najstarších kresťanských krajín na svete. Majú tam mnoho starých chrámov, ktoré sú pokryté fantastickými stredovekými freskami. Bolo úžasné ich objavovať.

Potom som zistil, že také kostoly máme aj na Slovensku, takže hneď po návrate som šiel na Gemer a začal ich navštevovať. Dnes tam už pravidelne chodím posledné štyri roky a na každej ceste sa snažím navštíviť aspoň jeden či dva kostoly. Tohto roku som chcel vidieť hlavne tie, ktoré získali prestížne ocenenie a to zápis do Európskeho kultúrneho dedičstva. Je to veľmi významný krok pre budúcu propagáciu týchto jedinečných pamiatok.
Prvý apel pre zmapovanie stredovekých kostolov na Gemeri teda prišiel v Gruzínsku?
- Dá sa to tak povedať. Nemáme u nás veľa stredovekých chrámov, kde by sa zachovala tá unikátna gotická atmosféra. Mnohé sa časom zmenili, prestavali, v iných sa interiér zamaľoval na bielo alebo sa výzdoba v 18. storočí kompletne zmenila na barokovú. No na Gemeri zostali kostoly zakonzervované a je tu cítiť čistý stredovek. Stačí prejsť cez vŕzgajúce dvere a človek sa zrazu ocitne v inom svete. Baví ma to objavovať. Ešte donedávna sa o týchto kostoloch veľa nehovorilo, dnes sa to už dostáva na verejnosť. Veľký kus práce urobilo Občianske združenie z projektu Gotická cesta. Sú tam skvelí mladí ľudia, ktorí sa tomu dlhodobo venujú, podporujú ich obnovu, organizujú festivaly a sprístupňujú ich verejnosti. Treba im za to poďakovať. Aj mne veľmi pomohli, aby som sa do viacerých z nich dostal.
Ak by sa teda chcel niekto vybrať na výlet a pozrieť si tieto kostoly, kde ich nájdeme?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer