Korzár logo Korzár Gemer
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Ministerstvo hospodárstva: Minister Budaj v súvislosti so znečistením rieky Slaná zavádza

Netreba zbierať politické body, tvrdí.

Takto vyzerala rieka Slaná v začiatkoch jej znečistenia.Takto vyzerala rieka Slaná v začiatkoch jej znečistenia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA, ROŽŇAVA. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR dôrazne odmieta opakované zavádzajúce tvrdenia ministra životného prostredia Jána Budaja v súvislosti so znečistením rieky Slaná, ktorá sa vo februári sfarbila dočervena z dôvodu vytekania banských vôd v Nižnej Slanej.

MH SR zdôrazňuje, že Rudné bane nemajú žiadnu právnu zodpovednosť za vytekanie banských vôd, ani právnu legitimitu na zastavovanie výtoku banských vôd.

Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra hospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kompetencie sú v zákone

Zákonné kompetencie riešiť vzniknutú situáciu v súvislosti so znečistením rieky Slaná a povinnosti jednotlivých orgánov štátnej správy sú jasne zadefinované vo vodnom a v banskom zákone.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vodného zákona sa banské vody považujú za povrchové alebo podzemné vody. Banský zákon však definuje ich podmienky využívania len v prípade aktívnej banskej činnosti, čo nie je v uvedenom prípade.

Ak sa banská činnosť nevykonáva a hrozí nebezpečenstvo zhoršenia stavu vôd alebo s nimi súvisiaceho prostredia, a pôvodca znečistenia nemá vlastné sily ani prostriedky na vykonanie opatrení na nápravu, ako je to v prípade spoločnosti Siderit, s. r. o., Nižná Slaná, povinnosť zabezpečiť vykonanie opatrení má orgán štátnej vodnej správy.

Podľa Budaja nemôžu doplácať obyvatelia Gemera

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) je nepredstaviteľné, aby na nedbalosť banských inštitúcií doplácali obyvatelia Gemera a životné prostredie.

"Riešenie výtoku má v rukách štátny podnik Rudné bane a nám z kompetenčného zákona nevyplýva oprávnenie ho riešiť. Môžeme len naliehať na to, aby si rezort hospodárstva konal svoju povinnosť. Do dnešného dňa však Rudné bane, ktoré spadajú pod ministerstvo hospodárstva, nepredložili žiadne konkrétne riešenie. O laxnom prístupe budem informovať vládu SR," zdôraznil minister Budaj a dodal, že považuje za kľúčové pokračovať v ďalších meraniach a odberoch vzoriek predovšetkým v domových studniach.

SkryťVypnúť reklamu

"Obyvatelia obcí v okolí Slanej musia mať istotu, že voda v studniach nie je závadná a je vhodná na pitie, prípadne polievanie koreňovej zeleniny. Studne so zvýšenými hodnotami ťažkých kovov musia byť riadne označené. K informovaniu verejnosti treba pristupovať zodpovedne a Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rožňave musí konať," podčiarkol minister Budaj.

Súvisiaci článok Z bane Nižná Slaná začali čerpať banskú vodu. Poputuje do Kobeliarskeho potoka Čítajte 

Odmietajú tvrdenia o nekonaní

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že sa zaoberalo vzniknutou situáciou, rovnako Rudné bane vyvíjali maximálne úsilie a súčinnosť zodpovedným úradom pre čo najrýchlejšie riešenie situácie, preto odmieta obvinenia z nekonania.

Rudné bane vykonali množstvo úkonov, z ktorých vyplynula identifikácia podstaty problému a ktorá viedla k navrhnutiu efektívnych opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom sú doteraz realizované opatrenia vykonané na návrh práve Rudných baní.

„Na základe vyjadrení pána ministra som si nie celkom istý, či má dostatočnú znalosť o legislatíve, rovnako ako o aktivitách Rudných baní či realizovaných opatreniach,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

„Keby si minister Budaj preveril údaje z registra banských diel, ktorý podľa zákona vedie ministerstvo životného prostredia, tak by sa dozvedel, že správcom šachty Gabriela, z ktorej vytekajú kontaminované vody, je spoločnosť Siderit, ktorá je v konkurze. V prípade záujmu budú Rudné bane maximálne súčinné i rezortu životného prostredia a vysvetlia im situáciu priamo na mieste, ako aj v podzemí,“ uviedol minister Sulík.

Zároveň odporučil odborníkom aj z tohto rezortu, aby sa prišli osobne pozrieť priamo do bane, akú spúšť tam zanechal posledný prevádzkovateľ.

Rudné bane podľa neho bojujú nielen s dedičstvom minulosti, ale hlavne proti prírode.

„Doteraz dosiahnutý pokles znečistenia rieky Slaná rozpustenými látkami v banských vodách o 95 percent je preto obrovským úspechom, za čo treba poďakovať Petrovi Žitňanovi,“ uzavrel Sulík.

Súvisiaci článok Monitoring kvality vody zo studní v okolí Slanej sa má rozšíriť Čítajte 

Voda sa nedá zastaviť

Ako doplnil riaditeľ Rudných baní Peter Žitňan, je nevyhnutné si uvedomiť, že vytekajúca voda zo zatopenej bane je podmienená kolobehom vody v prírode a nedá sa zastaviť.

„Látky rozpustené v banských vodách nie sú priemyselného pôvodu. Sú odrazom chemického zloženia horninového prostredia na ložisku železných rúd. Ich koncentrácia v banskej vode vytekajúcej zo šachty Gabriela je extrémna v dôsledku procesov, ktoré na ložisku prebiehali už počas ťažby. Z krátkodobého hľadiska je potrebné hľadať spôsoby, ako z banského systému odvádzať vodu s čo najnižším množstvom rozpustených látok do času, pokiaľ bude navrhnutá a vybudovaná technológia na prečisťovanie silne mineralizovaných banských vôd,“ dodal Žitňan.

Súvisiaci článok Obsah železa v rieke Slaná dosiahol prípustné hodnoty pre povrchové vody Čítajte 

Vyčlenili 200-tisíc eur

Rezort hospodárstva rovnako vypracoval materiál, na základe ktorého Ministerstvo financií SR vyčlenilo 200-tisíc eur na realizáciu prvotných opatrení.

Materiál bol však predložený rezortom životného prostredia, keďže ministerstvo životného prostredia je rezortne zodpovedné za životné prostredie.

Teda podľa rezortu hospodárstva nie je pravda, že konal minister Budaj sám.

Rovnako nie je pravdivé tvrdenie, podľa ktorého minister životného prostredia upozornil na výtok silne mineralizovaných vôd do rieky Slaná ako prvý.

Uvedený výtok spozoroval a nahlásil ako prvý práve š. p. Rudné bane, ktorý už 15. februára odobral vzorky vôd na chemické analýzy.

Uvedené zistenie nahlásili na Slovenský vodohospodársky podnik a štátnu vodnú správu, a to ešte v čase, keď vytekajúce vody nejavili žiadne znaky znečistenia.

Následne sfarbené vody v rieke Slaná z dôvodu vytekania silne mineralizovaných vôd spozorovali miestni rybári, ktorí túto skutočnosť 24. februára nahlásili Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP).

Na základe toho začali situáciu riešiť SIŽP, polícia a Okresný úrad v Rožňave.

Súvisiaci článok Problematiku rieky Slaná bude riešiť medzirezortný krízový štáb Čítajte 

Netreba zbierať politické body

MH SR tiež pripomína, že rezort hospodárstva spolu s Rudnými baňami opakovane vyzývali ministerstvo životného prostredia, aby sa situácia na rieke Slaná riešila ako environmentálna záťaž a aby bola vyhlásená mimoriadna situácia v súvislosti s mimoriadnym zhoršením vôd.

Rezort životného prostredia však vyhodnotil, že nejde o mimoriadnu situáciu a ani o environmentálnu záťaž.

K vyhláseniu mimoriadnej situácie nakoniec došlo s niekoľkomesačným omeškaním.

V prípade včasného konania rezortu bez zbytočných prieťahov však nemuselo dôjsť k tak závažnej situácii.

„Ministerstvo hospodárstva preto opakovane vyzýva ku korektným vyjadreniam a informovaniu verejnosti v súvislosti so znečistením rieka Slaná. V uvedenej havarijnej situácii by mala snaha všetkých rezortov a odborníkov smerovať ku doriešeniu tejto historickej i ekologickej záťaže a nie pre zbieranie politických bodov,“ dodalo ministerstvo.

Súvisiaci článok Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu pre ekologickú haváriu na rieke Slaná Čítajte 

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  2. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  3. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  5. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  6. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  7. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  8. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 160
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 12 577
  3. Všetkým lepí pred voľbami 11 944
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 250
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 889
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 5 334
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 964
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 522

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
  2. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
  3. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
  4. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
  5. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
  6. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
  7. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
  8. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 390
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 424
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 164
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 664
  5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 31 253
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 149
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 296
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 549
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dom s garážou, hospodárskou budovou aj s rozľahlým pozemkom v Revišskom Podzámčí kúpila Enter AD Michala Gučíka v roku 2020

Gučík tvrdí, že sa ku kauze tunelovania Vojenského spravodajstva nemôže vyjadriť.


6 h
Americká výskumná stanica McMurdo na Antarktíde.

Prípady sa dejú dlhodobo.


9 h
Peter Schutz

Na mastnú pokutu z Bruselu má Slovensko peňazí dosť.


8 h
Marián Pavla, predseda družstva Lovčica-Trubín

Bez dotácií nedokážu slovenskí farmári konkurovať Západu ani Ukrajine.


15 h

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
  2. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
  3. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
  4. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
  5. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
  6. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
  7. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
  8. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 390
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 424
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 164
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 664
  5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 31 253
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 149
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 296
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 549
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video