Korzár logo Korzár Gemer

Ministerstvo hospodárstva: Minister Budaj v súvislosti so znečistením rieky Slaná zavádza

Netreba zbierať politické body, tvrdí.

Takto vyzerala rieka Slaná v začiatkoch jej znečistenia.Takto vyzerala rieka Slaná v začiatkoch jej znečistenia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA, ROŽŇAVA. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR dôrazne odmieta opakované zavádzajúce tvrdenia ministra životného prostredia Jána Budaja v súvislosti so znečistením rieky Slaná, ktorá sa vo februári sfarbila dočervena z dôvodu vytekania banských vôd v Nižnej Slanej.

MH SR zdôrazňuje, že Rudné bane nemajú žiadnu právnu zodpovednosť za vytekanie banských vôd, ani právnu legitimitu na zastavovanie výtoku banských vôd.

Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra hospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kompetencie sú v zákone

Zákonné kompetencie riešiť vzniknutú situáciu v súvislosti so znečistením rieky Slaná a povinnosti jednotlivých orgánov štátnej správy sú jasne zadefinované vo vodnom a v banskom zákone.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vodného zákona sa banské vody považujú za povrchové alebo podzemné vody. Banský zákon však definuje ich podmienky využívania len v prípade aktívnej banskej činnosti, čo nie je v uvedenom prípade.

Ak sa banská činnosť nevykonáva a hrozí nebezpečenstvo zhoršenia stavu vôd alebo s nimi súvisiaceho prostredia, a pôvodca znečistenia nemá vlastné sily ani prostriedky na vykonanie opatrení na nápravu, ako je to v prípade spoločnosti Siderit, s. r. o., Nižná Slaná, povinnosť zabezpečiť vykonanie opatrení má orgán štátnej vodnej správy.

Podľa Budaja nemôžu doplácať obyvatelia Gemera

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) je nepredstaviteľné, aby na nedbalosť banských inštitúcií doplácali obyvatelia Gemera a životné prostredie.

"Riešenie výtoku má v rukách štátny podnik Rudné bane a nám z kompetenčného zákona nevyplýva oprávnenie ho riešiť. Môžeme len naliehať na to, aby si rezort hospodárstva konal svoju povinnosť. Do dnešného dňa však Rudné bane, ktoré spadajú pod ministerstvo hospodárstva, nepredložili žiadne konkrétne riešenie. O laxnom prístupe budem informovať vládu SR," zdôraznil minister Budaj a dodal, že považuje za kľúčové pokračovať v ďalších meraniach a odberoch vzoriek predovšetkým v domových studniach.

SkryťVypnúť reklamu

"Obyvatelia obcí v okolí Slanej musia mať istotu, že voda v studniach nie je závadná a je vhodná na pitie, prípadne polievanie koreňovej zeleniny. Studne so zvýšenými hodnotami ťažkých kovov musia byť riadne označené. K informovaniu verejnosti treba pristupovať zodpovedne a Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rožňave musí konať," podčiarkol minister Budaj.

Súvisiaci článok Z bane Nižná Slaná začali čerpať banskú vodu. Poputuje do Kobeliarskeho potoka Čítajte 

Odmietajú tvrdenia o nekonaní

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že sa zaoberalo vzniknutou situáciou, rovnako Rudné bane vyvíjali maximálne úsilie a súčinnosť zodpovedným úradom pre čo najrýchlejšie riešenie situácie, preto odmieta obvinenia z nekonania.

Rudné bane vykonali množstvo úkonov, z ktorých vyplynula identifikácia podstaty problému a ktorá viedla k navrhnutiu efektívnych opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom sú doteraz realizované opatrenia vykonané na návrh práve Rudných baní.

„Na základe vyjadrení pána ministra som si nie celkom istý, či má dostatočnú znalosť o legislatíve, rovnako ako o aktivitách Rudných baní či realizovaných opatreniach,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

„Keby si minister Budaj preveril údaje z registra banských diel, ktorý podľa zákona vedie ministerstvo životného prostredia, tak by sa dozvedel, že správcom šachty Gabriela, z ktorej vytekajú kontaminované vody, je spoločnosť Siderit, ktorá je v konkurze. V prípade záujmu budú Rudné bane maximálne súčinné i rezortu životného prostredia a vysvetlia im situáciu priamo na mieste, ako aj v podzemí,“ uviedol minister Sulík.

Zároveň odporučil odborníkom aj z tohto rezortu, aby sa prišli osobne pozrieť priamo do bane, akú spúšť tam zanechal posledný prevádzkovateľ.

Rudné bane podľa neho bojujú nielen s dedičstvom minulosti, ale hlavne proti prírode.

„Doteraz dosiahnutý pokles znečistenia rieky Slaná rozpustenými látkami v banských vodách o 95 percent je preto obrovským úspechom, za čo treba poďakovať Petrovi Žitňanovi,“ uzavrel Sulík.

Súvisiaci článok Monitoring kvality vody zo studní v okolí Slanej sa má rozšíriť Čítajte 

Voda sa nedá zastaviť

Ako doplnil riaditeľ Rudných baní Peter Žitňan, je nevyhnutné si uvedomiť, že vytekajúca voda zo zatopenej bane je podmienená kolobehom vody v prírode a nedá sa zastaviť.

„Látky rozpustené v banských vodách nie sú priemyselného pôvodu. Sú odrazom chemického zloženia horninového prostredia na ložisku železných rúd. Ich koncentrácia v banskej vode vytekajúcej zo šachty Gabriela je extrémna v dôsledku procesov, ktoré na ložisku prebiehali už počas ťažby. Z krátkodobého hľadiska je potrebné hľadať spôsoby, ako z banského systému odvádzať vodu s čo najnižším množstvom rozpustených látok do času, pokiaľ bude navrhnutá a vybudovaná technológia na prečisťovanie silne mineralizovaných banských vôd,“ dodal Žitňan.

Súvisiaci článok Obsah železa v rieke Slaná dosiahol prípustné hodnoty pre povrchové vody Čítajte 

Vyčlenili 200-tisíc eur

Rezort hospodárstva rovnako vypracoval materiál, na základe ktorého Ministerstvo financií SR vyčlenilo 200-tisíc eur na realizáciu prvotných opatrení.

Materiál bol však predložený rezortom životného prostredia, keďže ministerstvo životného prostredia je rezortne zodpovedné za životné prostredie.

Teda podľa rezortu hospodárstva nie je pravda, že konal minister Budaj sám.

Rovnako nie je pravdivé tvrdenie, podľa ktorého minister životného prostredia upozornil na výtok silne mineralizovaných vôd do rieky Slaná ako prvý.

Uvedený výtok spozoroval a nahlásil ako prvý práve š. p. Rudné bane, ktorý už 15. februára odobral vzorky vôd na chemické analýzy.

Uvedené zistenie nahlásili na Slovenský vodohospodársky podnik a štátnu vodnú správu, a to ešte v čase, keď vytekajúce vody nejavili žiadne znaky znečistenia.

Následne sfarbené vody v rieke Slaná z dôvodu vytekania silne mineralizovaných vôd spozorovali miestni rybári, ktorí túto skutočnosť 24. februára nahlásili Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP).

Na základe toho začali situáciu riešiť SIŽP, polícia a Okresný úrad v Rožňave.

Súvisiaci článok Problematiku rieky Slaná bude riešiť medzirezortný krízový štáb Čítajte 

Netreba zbierať politické body

MH SR tiež pripomína, že rezort hospodárstva spolu s Rudnými baňami opakovane vyzývali ministerstvo životného prostredia, aby sa situácia na rieke Slaná riešila ako environmentálna záťaž a aby bola vyhlásená mimoriadna situácia v súvislosti s mimoriadnym zhoršením vôd.

Rezort životného prostredia však vyhodnotil, že nejde o mimoriadnu situáciu a ani o environmentálnu záťaž.

K vyhláseniu mimoriadnej situácie nakoniec došlo s niekoľkomesačným omeškaním.

V prípade včasného konania rezortu bez zbytočných prieťahov však nemuselo dôjsť k tak závažnej situácii.

„Ministerstvo hospodárstva preto opakovane vyzýva ku korektným vyjadreniam a informovaniu verejnosti v súvislosti so znečistením rieka Slaná. V uvedenej havarijnej situácii by mala snaha všetkých rezortov a odborníkov smerovať ku doriešeniu tejto historickej i ekologickej záťaže a nie pre zbieranie politických bodov,“ dodalo ministerstvo.

Súvisiaci článok Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu pre ekologickú haváriu na rieke Slaná Čítajte 

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 411
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 804
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 925
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 619
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 134
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 721
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 785
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  3. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  4. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  5. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  8. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 113
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 491
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 264
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 415
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 467
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 397
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 139
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 914
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  3. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  4. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  5. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  8. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 113
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 491
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 264
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 415
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 467
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 397
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 139
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 914
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video