ROŽŇAVA. Monitoring kvality vody v studniach v okolí znečistenej rieky Slaná by sa mal v najbližšom čase rozšíriť. Malo by ísť približne o 50 studní v okrese Rožňava.
Hygienici majú na dlhodobé monitorovanie prisľúbené financie. Uviedol to Jozef Varga, poverený riadením Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave.
„Cieľom RÚVZ Rožňava je odoberať v pravidelných intervaloch vzorky vôd zo všetkých studní, ktoré spĺňajú objektívne kritériá (hĺbka, vzdialenosť od rieky, podložie, prevýšenie)," povedal Varga.

Analýza výsledkov
Na základe analýzy výsledkov rozborov vôd v čase budú hygienici podľa Vargu vedieť určiť, či a za akých podmienok môže dôjsť k prestupu kontaminantov zo znečistenej rieky do individuálnych vodných zdrojov.
„Až na základe objektívnych laboratórnych vyšetrení môžeme posúdiť prestup kontaminantov, ako aj riziko ohrozenia zdravia obyvateľstva," podotkol.
V prípade, ak by laboratórnymi analýzami zaznamenali prekročenie limitných hodnôt, budú regionálni hygienici okamžite konať.
RÚVZ zároveň požiadal starostov dotknutých obcí o identifikovanie nových studní. Informoval ich aj o možných rizikách. Samosprávam zároveň ponúkol možnosť konzultácie s odborníkmi, kedykoľvek to budú potrebovať.

Stále monitorovanie podzemných vôd
Regionálni hygienici z Rožňavy sa zúčastnili na medzirezortnom krízovom štábe k znečisteniu rieky Slaná, ktorí sa konal tento týždeň. Zástupcovia organizácií ministerstva životného prostredia sa zhodli na stálej potrebe monitorovania podzemných vôd v okolí toku a na výbere efektívneho technologického riešenia zastavenia vytekania znečistenej vody z bane.
„O ňom sa rozhodne už budúci týždeň," uviedol envirorezort.
Ďalej sa dohodli na zriadení expertnej skupiny, ktorá na základe analýz odobratých vôd a ich prúdenia posúdi hydrologické monitoringy banských diel.
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra zmonitoruje sedimenty a spoločne so Slovenským vodohospodárskym podnikom budú monitorovať zloženie vody vytekajúcej do rieky, priblížilo ministerstvo.

Mimoriadna situácia
Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit.
Výsledky prvotného rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu.
V polovici júna zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky.
Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, platí vládou vyhlásená mimoriadna situácia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer