NIŽNÁ SLANÁ. Predstavitelia strany Progresívne Slovensko (PS) odmietajú obvinenie zo strany rezortu hospodárstva o účelovej interpretácii výsledkov analýz pitnej vody zo studní v okolí rieky Slaná v okrese Rožňava.
Rezort totiž tvrdí, že voda v danej lokalite nespĺňala kritériá ani pred samotnou ekologickou katastrofou.
Informoval o tom riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva v tlačovej správe.

„Odmietame obvinenia zo strany ministerstva hospodárstva. Naše rozbory ukázali nadlimitné hodnoty znečisťujúcich látok v studni, ktorej výsledky rozborov v minulosti boli v poriadku. Pri rozboroch sme rovnako odobrali referenčnú vzorku zo studne nad zdrojom znečistenia, keďže oblasť poznáme a vieme, že v pôde môžu byť látky zastúpené aj historicky z dôvodu ťažby. Vzorka bola v poriadku,” uviedol europoslanec Michal Wiezik, ktorý rozbory nechal vypracovať.
Wiezik: Premiér bol neďaleko, rieku nenavštívil
Argument, že voda nemala primeranú kvalitu ani v minulosti, považujú predstavitelia PS za alibistickú a neúctivú voči obyvateľom regiónu, ktorí sú z dôvodu chýbajúcich verejných vodovodov odkázaní piť vodu, ktorá nespĺňa zákonné limity pitnej vody.
Štát napriek situácii podľa environmentalistky Tamary Stohlovej (PS) nekoná.
„Ministerstvo síce vo svojom vyhlásení vyzýva na riešenie problému, no za päť mesiacov nebola vláda schopná vyhlásiť mimoriadnu situáciu, ktorá by riešenie situácie urýchlila. Rieka je dnes bez života, zdravie ľudí ohrozené. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa cez víkend zastavil na festivale Gombasek hneď vedľa Slanej, no rieka mu doteraz za návštevu nestála,” uzavrel Wiezik.

Envirorezort chce rieku revitalizovať
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) plánuje určiť rozsah poškodenia životného prostredia v dôsledku znečistenia Slanej i samotnú revitalizáciu rieky.
Podľa envirorezortu je však potrebné ukončiť práce, ktoré majú úplne zastaviť znečisťovanie rieky vytekajúcimi banskými vodami, uviedlo tlačové oddelenie MŽP.
Envirorezort zdôraznil, že bez ukončenia výtoku banských vôd nie je možné posúdiť rozsah znečistenia rieky, preto je v rámci prípravy jej revitalizácie nutné počkať na ukončenie prác v gescii ministerstva hospodárstva.
Následne sa organizácie MŽP budú zaoberať určením rozsahu environmentálnych škôd i stavom podzemných vôd v okolí Slanej.
"Po ukončení znečisťovania rieky banskými vodami bude tok rieky Slaná analyzovaný z hľadiska množstva a druhu sedimentov. Na základe výsledkov bude môcť byť zvolený vhodný postup revitalizácie vodného toku Slaná. Akékoľvek kroky smerujúce k oživeniu rieky Slaná pred dokončením prác rezortu hospodárstva by nepriniesli želaný efekt," dodalo MŽP.
Ako priblížil Okresný úrad v Rožňave, revitalizácia Slanej by mala postupovať podľa vypracovaného projektu, ktorý bude odsúhlasený zainteresovanými stranami, a to okrem príslušných úradov i správcom vodného toku či rybármi.
"Okresný úrad v Rožňave na základe predložených reálne možných riešení vzniknutej situácie znečistenia rieky Slaná vydá rozhodnutie z dlhodobého hľadiska, aby nedochádzalo k ďalšiemu znečisteniu rieky," uviedol úrad.
Budaj požiada o vyhlásenie mimoriadnej situácie
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) odporučí vláde vyhlásiť mimoriadnu situáciu na rieke Slaná.
Urobí tak pre riziko znečistenia studní v okolí rieky a pre možné budúce povodňové situácie, ktoré by mohli spôsobiť zvýšenie rizika ohrozenia kvality vôd.
Informovalo o tom tlačové oddelenie ministerstva životného prostredia.
V záujme všetkých je podľa Budaja to, aby sa pri banskej havárii postupovalo systematicky a bez odkladu, napriek letnej vládnej prestávke.
"Verím, že premiér, hneď ako predložíme návrh odstraňovania znečistenia rieky Slaná, iniciuje mimoriadne online rokovanie vlády," zdôraznil Budaj.
Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit.
Výsledky prvotného rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa.
Analýza potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu.
V polovici júna sa uskutočnili v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer