ROŽŇAVA. Mimoriadnu situáciu v súvislosti so znečistením rieky Slaná by musela vyhlásiť vláda SR.
Povedal to tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR v reakcii na apel envirorezortu na košický okresný úrad, aby v povodí rieky vyhlásil mimoriadnu situáciu.
„Keďže znečistenie rieky Slaná presahuje dva kraje, Košický kraj a Banskobystrický kraj, musí podľa platnej legislatívy mimoriadnu situáciu vyhlásiť vláda SR," poznamenal rezort vnútra s tým, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR touto informáciou disponuje.
Vyzvali košický okresný úrad
Envirorezort vyzval Okresný úrad Košice, aby v povodí rieky Slaná vyhlásil mimoriadnu situáciu, čo by malo urýchliť a zjednodušiť práce Ministerstva hospodárstva SR a banských záchranných služieb pri riešení vzniknutej situácie.
Štátny podnik Rudné bane medzičasom vyhlásil súťaž na presmerovanie podzemných vôd z bane v Nižnej Slanej na povrch.
Pri zákazke za viac ako 185 000 eur bez DPH využíva podnik priame rokovacie konanie.

Červená od februára
Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára, príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava fungoval do roku 2008. Výsledky rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vo vode potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu.
Štátny podnik Rudné bane podal v súvislosti so znečistením vodného toku trestné oznámenie. Podnik odmieta tvrdenia, že si nesplnil svoje povinnosti.
Spoluprácu v likvidácii ekologickej katastrofy na rieke Slaná žiada aj Maďarsko, kde zafarbenie spozorovali. Nový maďarský minister pôdohospodárstva István Nagy inicioval v tejto súvislosti stretnutie so slovenským šéfom envirorezortu Jánom Budajom (OĽaNO).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer