Tibor Varga pracuje deväť rokov v rožňavskej nemocnici ako úrazový chirurg. Zároveň je už 25 rokov v Nižnej Slanej členom miestne rybárskej organizácie, momentálne aj v pozícii zástupcu hlavného hospodára.
Pred niekoľkými dňami upozornil, že na krátkom úseku rieky Slaná boli nájdené desiatky mŕtvych rakov, ktoré sa márne snažili dostať k prítoku čistej vody. Spoločne s poslancom Európskeho parlamentu Michalom Wiezikom (PS) hovorí o podaní sťažnosti na Európsku komisiu za nečinnosť orgánov pri ekologickej katastrofe na rieke Slaná. Kritizuje, že kontaminovaná banská voda naďalej vyteká do vodného toku aj napriek populistickým vyjadreniam, že sa problém rieši.
Zisťovali sme aj to, prečo nebola vyhlásená mimoriadna situácia.

Pred niekoľkými dňami bol vykonaný ichtyologický prieskumu na rieke Slaná. O čo išlo?
- Prieskum nemal súvisieť so znečistením rieky banskou vodou. Bol nariadený okresným úradom súkromnému podnikateľovi, ktorý má záujem vybudovať rybochovné zariadenie s odberom vody z rieky a my, rybári, sme tento prieskum využili ako dôkaz vymiznutia života zo znečistenej časti rieky. Ichtyologický prieskum bol vykonaný elektrickým agregátom. Ide o prístroj, ktorý vytvára vo vode špecifické elektrické vlny, ktoré dočasne narkotizujú ryby.
Napísali ste, že na krátkom úseku boli nájdené torzá desiatok mŕtvych rakov, ktoré sa márne snažili dostať k prítoku čistej vody do rieky. Na akom konkrétnom úseku bol tento výskum robený?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer