Banská záchranná služba preskúmala v odstavenej sideritovej bani v Nižnej Slanej podzemné priestory. Nepotvrdilo sa napríklad to, že tam horí. Riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík hovorí, že v bani ani nemá čo horieť.
„V podzemí je skala a voda, a tá je vždy teplejšia ako voda na povrchu. Má stabilnú teplotu a závisí to už od toho, v akej je hĺbke, no platí, že s väčšou hĺbkou stúpa teplota vody,“ opisuje v rozhovore.
Vysvetľuje aj to, že banské dielo nebolo v minulosti poriadne uzatvorené. „Jedno je isté, že to podzemie sa opustilo veľmi rýchlo a podľa toho, aké sú z toho teraz dopady, nebolo zlikvidované korektne," hovorí.
Baníci nedávno zasahovali v zaplavenej sideritovej bani v Nižnej Slanej. Na čo konkrétne bol tento zásah zameraný?
- Na riešenie ekologického problému v rieke Slaná a na objasnenie toho, čo tam treba vlastne spraviť, aby sa ten vážny stav odstránil. Na základe objednávky štátneho podniku Rudné bane sme zisťovali, aká je v podzemí situácia, a preto sme to robili my, lebo je tam nedýchateľné ovzdušie.

Čo sa podarilo zistiť, aké sú hlavné závery?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer