Odborník Daniel Kupka z Ústavu geotechniky Slovenskej akadémie vied (SAV) so sídlom v Košiciach opisuje, čo sa stalo v rieke Slaná a aké sú teraz možné riešenia jej znečistenia.
Oddelenie minerálnych biotechnológií SAV, ktorého je Kupka vedúci, dlhodobo monitoruje stav vôd v okolí odstavených baní, napríklad v Smolníckej Hute. „Koncentrácia tých prvkov je tam ale desaťnásobne nižšia ako teraz v Nižnej Slanej,“ opisuje.
V ústave preto zatiaľ ponúkli predbežne dve možnosti úpravy čistenia banskej vody vytekajúcej zo sideritovej bane v Nižnej Slanej. Jedna je menej sofistikovaná, ale urgentná, aby sa rieka neznečisťovala, druhá technológia sa musí najprv vyrobiť.
„Pomocou nej by sa získavali kovy, ktoré vytekajú rozpustené v banskej vode, na priemyselné využite," uvádza odborník v rozhovore, v ktorom možnosti riešenia zlého stavu rieky opisuje podrobnejšie.
Akú konkrétnu činnosť ste robili na rieke Slaná?
- Na úvod je dôležité uvedomiť si, že banská činnosť na Slovensku spôsobila a stále spôsobuje nemalé škody na životnom prostredí. Ide najmä o početné haldy a odkaliská s banským odpadom z ťažby a spracovania nerastných surovín. Ďalším negatívnym aspektom sú výtoky banských vôd, ktoré kontaminujú povrchové vody a okolité prostredie.
Ústav geotechniky SAV sa okrem iného zaoberá aj problematikou starých banských záťaží. Odstavená sideritová baňa v Nižnej Slanej v súčasnosti predstavuje environmentálnu záťaž, ktorá produkuje drenážne vody kontaminované kovmi. Analýzy, ktoré sme na rieke Slaná robili, sú porovnateľné s tými, ktoré sú zverejnené na stránke miestneho úradu. Hodnoty toxických kovov však naše analýzy ukázali vyššie.

Je teda dosť možné, že sa menia časom a je otázne, či výtok toxických kovov bude sínusoidný, alebo bude vykazovať stúpajúci, respektíve klesajúci trend. Dlhodobo sa však budú koncentrácie ťažkých kovov znižovať, ale je ťažké dopredu odhadnúť, koľko to bude trvať. Aj na ostatných banských dielach sa koncentrácie kovov v drenážnych vodách stabilizujú a časom sa prirodzene znižujú.
Ktoré prvky vytekajúce zo zatopenej sideritovej bane sú v súčasnosti najnebezpečnejšie?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer