KEČOVO. Skúšobný projekt potvrdil vhodnosť jaskynného systému Baradla-Domica na speleoterapiu, teda liečenie ochorení dýchacieho ústrojenstva.

Na záverečnom podujatí cezhraničného slovensko-maďarského projektu Rozvoj liečebného turizmu v jaskyniach svetového dedičstva Aggtelekského a Slovenského krasu to povedal štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Michal Kiča.
V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie envirorezortu.
Cezhraničný projekt Riaditeľstva Národného parku Aggtelek a Štátnej ochrany prírody SR sa koná od novembra 2017 a bude ukončený tento mesiac.
Uskutočnený bol vďaka nenávratnému grantu za viac ako 1,6 milióna eur zo zdrojov Programu cezhraničnej spolupráce Interreg Maďarsko-Slovensko.
Relax vo vnútri aj v okolí
Príprava vybraných miestností na liečenie v jaskyniach Domica, Baradla a Béke na slovenskej strane pozostávala najmä z dobudovania infraštruktúry v Liečebni v Domici, vrátane prístupovej cesty a skladového priestoru, ako aj z opravy vstupnej haly jaskyne Domica.

Vynaložená práca na oboch stranách hranice podľa Kiču prispeje k ďalšiemu humánnemu využitiu podzemných priestorov jaskýň, ktoré sa pýšia titulom svetového prírodného dedičstva.
Štátny tajomník Michal Kiča spolu s maďarským kolegom Andrásom Ráczom očakávajú, že klienti plánovanej speleoterapie absolvujú pokojnú relaxáciu nielen v liečivých podzemných priestoroch, ale aj v okolitom krasovom území oboch národných parkov s početnými turistickými atrakciami.
Pre spríjemnenie pobytu klientov speleoterapie v krasovej oblasti bol obnovený náučný chodník v okolí jaskyne Domica a zriadili sa aj náučné lokality Kečovské škrapy a Kečovská vyvieračka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer