ROŽŇAVA. Vo veku 66 rokov zomrel kňaz Rožňavskej diecézy a honorárny kanonik, profesor Jozef Leščinský.
V duchovnej službe pôsobil štyridsať rokov.
Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS).
Rozlúčka v Chmiňanoch
Posledná rozlúčka so známym rímskokatolíckym kňazom, ktorý odišiel z tohto sveta v nedeľu, bude vo štvrtok o 11. hodine v Kostole sv. Michala archanjela v Chmiňanoch pri Prešove, odkiaľ Leščinský pochádzal.
Celebrovať svätú omšu bude rožňavský biskup Stanislav Stolárik, telesné ostatky zosnulého uložia na miestnom cintoríne.
Duchovný i vysokoškolský profesor
Meno Jozefa Leščinského sa spájalo najmä s východným Slovenskom.

Narodil sa 16. decembra 1955.
Po skončení bratislavských vysokoškolských štúdií bol 14. júna 1981 v Banskej Bystrici vysvätený za kňaza pre Rožňavskú diecézu.
Do roku 1984 pôsobil ako kaplán v Rožňave, následne do roku 1990 ako farár v Starej Haliči a od roku 1993 bol duchovným v meste Krompachy.
V rokoch 1996 – 1999 viedol Katolícke biblické dielo vo Svite. Prednášal na Teologickom inštitúte v Spišskej Kapitule, ale aj v Košiciach, kde bol vedúcim katedry biblických vied.
V roku 2010 bol vymenovaný za profesora. Pôsobil tiež na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku, na ktorej prednášal až do svojho odchodu do dôchodku.
Bol riaditeľom Katolíckeho biblického diela na Slovensku pri KBS a šéfredaktorom časopisu pre kresťanskú kultúru Verbum.
„V rokoch 1990 - 1993 absolvoval postgraduálne štúdiá v Ríme, zároveň bol výpomocným duchovným v Rožňave. V roku 1993 dosiahol licenciát posvätnej teológie v odbore biblická teológia na Gregoriánskej univerzite v Ríme. V roku 2010 bol vymenovaný za vysokoškolského profesora,“ uvádza TK KBS.
Dzurindu ochránil pred mečiarovcami
Prof. ThDr. PaedDr. Jozef Leščinský, PhD., kňaz, spisovateľ, profesor, šéfredaktor Verbumu do roku 2015, zanechal po sebe hlbokú stopu. Jeho meno utkvelo v pamäti mnohým ľuďom.
Spomínal ho v pondelok večer v diskusii na sociálnej sieti Clubhouse aj bývalý premiér Mikuláš Dzurinda (SDK), ktorý opisoval, ako ho v Krompachoch ochránil pred davom agresívnych mečiarovcov.
Cirkevný analytik a vysokoškolský pedagóg Imrich Gazda napísal pre Postoj, že Jozef Leščinský „bol mužom syntézy, ktorý vzrušujúcim spôsobom prepájal pozemské s nebeským“.
Gazda uviedol, že „aj vďaka jeho fascinujúcim prednáškam máme na Slovensku nebývalo silnú generáciu vynikajúcich biblistov“.
Postoj priniesol aj rozhovor s Jozefom Leščinským spred roka, v ktorom kňaz hovoril i o tom, že sa neobáva liberálov, ale tých, čo šíria nenávisť.
„Oblekom, či už cirkevným alebo manažérskym, človek vnútornú hnilobu neprekryje. Viera niektorých kňazov je verejne známa, v kostole pekne rozprávajú o nádeji aj láske, no zároveň podporujú hnutia, ktoré sú plné nenávisti voči druhým a tým to všetko negujú. Ako môžem útočiť na iných, keď Kristus nás vyzýva k tomu, aby sme ich milovali? Väčší príbeh lásky vo forme ľudskosti, ako je ten jeho, nepoznám. Mňa preto nedesia liberáli, ale ľudia, ktorí sú nevzdelaní a šíria nenávisť,“ povedal pre Postoj.
Mal otvorený postoj
Sabinovský publicista Juraj Vrábel ostal tiež zasiahnutý Leščinského odchodom. Označil ho za skvelého rečníka, biblistu a kňaza.
„Bol to jeden z najobľúbenejších profesorov košickej Teologickej fakulty v začiatkoch milénia. Pre svoje otvorené postoje mal problémy s vedením Kňazského seminára, žiaľ - bol to boj s nerovným súperom, ktorý vždy menil pravidlá počas hry. Pravda je len jedna, preto na neho nikdy nemali. Česť jeho pamiatke. Nech odpočíva v pokoji,“ uviedol Vrábel.
Jozef Leščinský bol autorom viacerých odborných publikácií. Patria medzi ne diela Dynamická antropológia Biblie, Hermeneutika (krátky náčrt dejín interpretácie), História textu a jeho edukačné presahy či zbierka esejí Perlový náhrdelník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer