BRATISLAVA, KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka si zo štátneho rozpočtu vyžiada takmer 35 miliónov eur.
Hrad i jeho areál má byť plne sprístupnený v roku 2023.
Predpokladá to návrh na finančné zabezpečenie komplexnej revitalizácie národnej kultúrnej pamiatky, ktorý v stredu schválila vláda.
„Príprava rozpočtu vychádzala z dostupných informácií, aktuálneho stavu výskumu hradu Krásna Hôrka a pripravenej projektovej dokumentácie," uviedla ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD), predkladateľka návrhu.
Ozrejmila, že náklady 34 942 259,02 eura sú rozdelené na nasledujúce roky podľa etapizácie opravy.
Zaniknutá trasa ako požiarna cesta

Do konca roka 2021 majú byť zhotovené infraštruktúra areálu hradu i jeho okolia, infocentrum a občianska vybavenosť podhradia.
„Ráta sa aj s obnovou zaniknutej severnej historickej prístupovej trasy (využívanej od vzniku hradu po polovicu 20. storočia), ktorá bude slúžiť ako druhá požiarna komunikácia a zároveň ako prístup na hrad od najbližšej zastávky verejnej autobusovej dopravy," informovala ministerka.
Ku koncu roka 2022 je naplánovaná obnova dolného a stredného hradu, do roku 2023 má byť hotový aj horný hrad.
„Korešpondujúc s dokončenými etapami rekonštrukcie bude hrad sprístupňovaný verejnosti," dodala Laššáková.
Rešpekt k historickým vlastnostiam
Rezort v predloženom materiáli deklaruje, že cieľom obnovy nie je iba dosiahnutie stavu pred devastujúcim požiarom v roku 2012, ale aj odstránenie nevhodných úprav z posledných desaťročí, po obnove by mal hrad vyzerať tak, ako na začiatku 20. storočia.

„Použitím tradičných postupov a materiálov sa má obnoviť prirodzené, stáročiami overené fungovanie konštrukcií hradného komplexu s rešpektovaním ich prirodzených technických a estetických vlastností," uisťuje MK.
Pripomína tiež, že hrad má v súčasnosti realizované trvalé strechy, navrhnuté na základe poznatkov z doby projekčných prác na krovoch a trvalých strechách a s ohľadom na vtedajšiu koncepciu budúcej prevádzky múzea.
Na hrade sa vykonávajú reštaurátorské práce a tiež sa reštaurujú zbierkové predmety, ktoré sa momentálne nenachádzajú na hrade.
Okrem niektorých stabilizačných prác a spomínaného zastrešenia boli na hrade urobené aj predprojektové práce (zameranie, posudky, prieskumy, výskumy, rozbory), reštaurátorské práce a podobne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer