V Gočove majú zlatú medailistku s Downovým syndrómom

Vanda Kračunová sa na Špeciálnych olympijských hrách tešila  z dvoch zlatých medailí.
Vanda Kračunová sa na Špeciálnych olympijských hrách tešila z dvoch zlatých medailí. (Autor: archív M.K.)
Peter Podolinský|20. jún 2019 o 00:00

Keď je stredobodom pozornosti, pusinky lietajú na všetky strany.

Plavkyňa Vanda Kračunová: fotogaléria

19.6.2019

GOČOVO. Plavkyňa Vanda Kračunová získala dve zlaté medaily na tohtoročných Špeciálnych olympijských hrách.

Nie tak dávno sa v Abú Dhabí konali Špeciálne olympijské hry. Nechýbala na nich ani slovenská výprava.

Bolo v nej 42 športovcov a medzi nimi bola aj plavkyňa s Downovým syndrómom Vanda Kračunová z Gočova.

Slovenská výprava bola najpočetnejšia v doterajšej histórii. Bola aj veľmi úspešná.
Slovenskí športovci získali 35 medailových umiestnení, a to 12 zlatých, 17 strieborných a 6 bronzových medailí.

„Na našu obrovskú radosť sa Vanda podieľala na tomto úspechu dvomi zlatými medailami,“ povedal Vandin otec Martin Kračun.

Neurobila chybu, ale podľa pravidiel ju diskvalifikovali

Plavci a atléti súperili v Dubaji, ostatní športovci pretekali v Abu Dhabí.

„Vanda mala program pretekov až záverečné tri dni. Dovtedy sme všetci chodili povzbudzovať ostatných našich plavcov. Na 200 metrov prsia zvíťazila s veľkým náskokom a zlepšila si osobný rekord o pol minúty,“ uviedol Kračun.

„Na druhý deň na 100 metrov voľným spôsobom sme sa z víťazstva tešili len chvíľu, kým neprišla diskvalifikácia. Na podujatiach špeciálnych olympiád totiž platí pravidlo, že športovec sa nemôže zlepšiť vo finálových pretekoch o viac ako 15 percent oproti zoraďovačkám. Keďže v Dubaji štartovalo vyše 700 plavcov, tak sa zoraďovačky z časových dôvodov nekonali. Plavci boli nasadení do divízii podľa časov, ktoré boli nahlásené. Vanda mala nahlásené časy z majstrovstiev Slovenska v marci 2018 a za ten rok sa výrazne zlepšila, o viac ako tých 15 percent. Veľmi nás to mrzelo, lebo Vanda ani nikto z Vandateamu nespravil chybu.“

S nepríjemnou situáciou sa však Vanda popasovala a ukázala to hneď na druhý deň.

„Diskvalifikáciu hodila za hlavu a po taktickom výkone, aby sa zmestila do časového limitu, tesne zvíťazila v disciplíne 100 metrov prsia. Získala tak druhú zlatú olympijskú medailu,“ pokračoval otec.

Štartovala ešte v štafete na 4x50 metrov voľným spôsobom, v ktorej Slovensko obsadilo 7. miesto.