Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzár.
LIPOVNÍK. Viac ako päť stoviek obyvateľov Krásnohorského Podhradia, Lipovníka, Krásnohorskej Dlhej Lúky, Rožňavy, ale i Rakovnice či ďalších obcí blokovalo v piatok podvečer dopravu pri Lipovníku pod horským priechodom Soroška.
Týmto protestom chceli vyjadriť svoj nesúhlas s výstavbou splyňovacej elektrárne, ľudovo nazývanej aj spaľovňa odpadu.
Organizátormi boli členovia výboru petície Chceme Gemer bez spaľovne.
Zastúpenie v ňom mali jednak poslanci Košického samosprávneho kraja z Gemera, ako aj poslanci zo samosprávy Rožňavy či obcí dotknutých výstavbou spomínanej prevádzky.
Samotné zastavenie dopravy trvalo v čase od 16.30 do 17.00.
Dôležitý hlas ľudí
„Je to vyjadrenie negatívneho postoja obyvateľov voči výstavbe splyňovacej elektrárne na tuhé palivo, ktoré sa má realizovať v najbližších mesiacoch,“ uviedol člen petičného výboru Attila Anna.

„Je veľmi dôležité, aby zaznel hlas ľudí a bol smerovaný na adekvátne miesta, do Bratislavy na ministerstvá a ďalšie kompetentné orgány, ktoré majú k tomu čo povedať. Musia vedieť o našom postoji a aj preto využívame práve takúto formu.“
Radosť zo záujmu občanov netajil ani ďalší člen petičného výboru Juraj Nagy.
„Som veľmi proti výstavbe, rovnako ako moji priatelia. Teší ma jednoznačnosť tohto nesúhlasu. Spaľovňa do tohto krásneho regiónu nepatrí. Veľmi som spokojný a teším sa tomu, dať v dnešnej dobe dohromady 500 ľudí pre dobrú vec je pekné,“ uviedol.
Spaľovňa? Prečo tu?
Medzi protestujúcimi bol aj Košičan Martin Kmeť, ktorý našiel domov v Rakovnici.
„Prisťahoval som sa sem za krásnou prírodou, ktorá ma sem najviac lákala. Prišiel som od veľkého mesta, od Košíc. Tam je tiež spaľovňa, železiarne. A hoci tvrdili, že je všetko v poriadku, no keď sme v noci otvorili okno a vietor vial smerom k nám, tak sa nedalo dýchať pre zápach. Škoda, že sa tu nesnažia rozvíjať činnosti, ktoré sú spojené s prírodou. Spaľovňa - a prečo práve tu? Prišli sme podporiť túto akciu, lebo sa mi nepáči, že sa niečo také deje,“ povedal.
Starosť o budúcnosť priviedla na protest aj Gabriellu Badin z Krásnohorskej Dlhej Lúky.
„Prišla som preto, lebo nechcem, aby tu bola spaľovňa postavená. Cítim sa byť ohrozená a myslím aj na budúcnosť mojich detí a vnúčat. Chcem, aby vyrástli na čerstvom vzduchu a nechcem, aby tu bola zničená príroda.“
Efektívne upozornili na problém
„Celý protest hodnotím veľmi pozitívne,“ začal člen petičného výboru Michal Drengubjak. „Prišlo sem viac ako 500 ľudí. Myslím, že sa nám podarilo efektne a efektívne upozorniť na problém. Chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí prišli a podporili nás. Zároveň sa chceme ospravedlniť všetkým vodičom, ktorým sme spôsobili pri ich cestovaní komplikácie. Myslím, že toto je jedna z mála šancí, keď môžu ľudia otvorene povedať, čo si myslia o tom všetkom.“
Okrem spomínanej petície beží súbežne aj druhá petícia, ktorú iniciovali členovia mikroregiónu Čremošná.
Získali už 2000 podpisov.
Spolu s viac ako 3000 podpismi petície Chceme Gemer bez spaľovne je to už viac ako 5 000 hlasov proti.
Organizátori veria, že počet podpisov ešte bude rásť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer