ROŽŇAVA. Oblasť odpadového hospodárstva a spravovanie mestských lesov - to sú dve odvetvia, v ktorých sa nový primátor Rožňavy Michal Domik (nez.) mieni inšpirovať v susednom okresnom meste Rimavská Sobota.

Povedal to po ustanovujúcom decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ).
„Aj z podnikateľského hľadiska som sa stále snažil - ak chceš byť najlepší, uč sa od najlepšieho a neskúmaj niečo naokolo a zbytočne. Primátor Jozef Šimko bol veľmi ochotný mi pomôcť a povedal, že mi pomôže aj do budúcnosti. Bol by som rád, keby mi na začiatku pomáhal, aby som čím skôr prišiel k záverom, kde by sme mohli mesto zlepšiť a dostať ho do lepšej kondície," uviedol Domik.
Pozrie sa na zmluvu s firmou Brantner
Konkrétne kroky plánuje pri zbere a vývoze tuhého komunálneho odpadu (TKO) v Rožňave.

„Musím sa pozrieť na zmluvu so spoločnosťou Brantner, či je vypovedateľná. Určite vidím problémy v systéme zbierania smetí a v poplatkoch. Produkuje sa množstvo odpadu a treba ľudí naučiť separovať," načrtol Domik niektoré budúce kroky.
Nový primátor Rožňavy zamýšľa i kontrolu a zmeny v hospodárení v mestských lesoch.
„Je v nich veľmi malý zisk na to, že sme tam vyťažili 7 800 kubických metrov dreva," podotkol Domik.
Ako je to v Rimavskej Sobote
V Rimavskej Sobote došlo k zmenám v odpadovom hospodárstve v roku 2012, keď tamojšie MsZ na základe návrhu primátora Šimka rozhodlo o ukončení spolupráce s firmou Brantner, ktorá dovtedy v meste zabezpečovala zber a vývoz TKO.
Tieto činnosti prešli do kompetencie Technických služieb mesta, ktorým samospráva postupne kúpila niekoľko smetiarskych áut.
V súčasnosti rimavskosobotské TSM okrem samotného okresného mesta zabezpečujú zber a odvoz odpadu aj z niekoľkých ďalších obcí v okrese.
Podľa údajov primátora samospráva vďaka spravovaniu odpadového hospodárstva vo vlastnej réžii ušetrila počas prvých štyroch rokov vyše 1,5 milióna eur.
Zmena v hospodárení v mestských lesoch Rimavskej Soboty nastala v roku 2017, keď samospráva nepredĺžila zmluvu s posledným nájomcom a nehľadala ani nového.
Namiesto toho lesy spravujú pracovníci mesta a samospráva v nich ťažbu umožňuje ďalším subjektom na základe výsledkov verejnej obchodnej súťaže.
Ako v tejto súvislosti uviedol Šimko, vďaka vlastnému hospodáreniu v lesoch sa napriek zníženiu celkového objemu ťažby dreva zo 7000 na 3500 kubických metrov darí mestu dosahovať pri tejto činnosti rovnaký zisk na úrovni zhruba 200 000 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer