Haviarik: Skutočná kvalita sa ukáže v priamom súboji

(Autor: archív J. H.)
Peter Podolinský|27. júl 2018 o 00:00

Patrí k slovenskej špičke prekážkových bežcov.

ROŽŇAVA. Jakub Haviarik patrí k slovenskej špičke prekážkových bežcov súperiacich v seriáli pretekov Spartan Race. Hoci mu majstrovstvá Európy nevyšli podľa plánov, svoje kvality potvrdil na Trifecta pretekoch v Kubínskej Holi.

Na Kubínskej Holi ste získali medzi jednotlivcami dvakrát druhé miesto, raz tretie. Ako hodnotíte tento výsledok? Kde sa o ňom rozhodovalo?

„Po neúspechu z ME som veľmi neoddychoval a pred Trifecta víkendom na Kubínskej Holi som absolvoval plný tréningový týždeň, takže na Kubínsku som odchádzal s rešpektom, pretože som vedel, že tri preteky za víkend je slušný zaberák. To, že sa mi napokon medzi jednotlivcami podarilo obsadiť dvakrát druhé miesto, a to na nedeľnom Supri a Sprinte a na Beaste pekné tretie miesto, hodnotím veľmi pozitívne. Konečne po dlhej dobe sa mi bežali preteky aj pocitovo dobre, hoci bežecky to nebol úplne ideálny výkon. Na všetkých troch pretekoch som zvolil podobnú taktiku, a to bežať skôr vzadu a v závere dosť výrazne zrýchliť, no na každom z troch závodov sa rozhodovalo v úplnom závere na sérii naozaj ťažkých prekážok, kde sa mi dvakrát podarilo ich zvládnuť čisto. Prebojoval som sa tak o niekoľko pozícií dopredu, no na sprinte som minul oštep a pripravil sa o druhé miesto aj v celkovom poradí, ktoré mi však ostalo, ako som spomínal v jednotlivcoch.“

Výsledky sa odzrkadlili aj v rebríčku World Elite Series, či CEU Regional Series. Ako vnímate svoje umiestnenie?

„Áno, opäť som dokázal výsledkovo potvrdiť môj tohtoročný štandard, keď som v CEU neskončil horšie ako šiesty, čo je v týchto rankingoch to hlavné, pretože je to vlastne súčet bodov z najlepších 5 umiestnení na pretekoch Spartan Race v jednotlivých kategóriách v danom roku. Za každé preteky dostanem určitý počet bodov, ktorý závisí od umiestnenia a týchto päť najlepších bodových ziskov sa sčíta a je tak tvorený svetový ranking. Momentálne by som mal byť teda na 3. mieste medzi mužmi a prvý je môj tímový kolega P. Žiška v kategórii World Elite Series a v CEU Regional Series som na druhom mieste. Ako to vnímam? Ja to neriešim, pretože sú to len čísla a ukazuje to maximálne tak nejakú vyrovnanosť výkonov, nie však reálnu výkonnosť, pretože sa to počíta z každých pretekov Spartan Race na svete, takže so svojimi konkurentmi som sa reálne nikdy nemusel ani stretnúť na trati. Pre mňa majú výpovednú hodnotu výsledky z ME a MS, pretože tam sa porovnáme reálne na trati a tam sa ukáže skutočná kvalita.“

Nedávno ste štartovali na majstrovstvách Európy. Ktoré boli hlavné úskalia trate v Morzine?

„S výsledkom na ME som veľmi nespokojný, veď konečné 36. miesto je pre mňa veľký neúspech, keďže ako základný cieľ som si určil Top 10. Samotná trať v Morzine bola jedno veľké úskalie. Organizátori pre nás pripravili trať s dĺžkou takmer 24 km, čo by nebol až taký problém, ale nastúpali sme takmer 2200 výškových metrov. Trať bola dosť ťažká a pre mňa osobne to boli najťažšie preteky Spartan Race, ktoré som bežal.“

Kde sa na trati rozhodovalo o vašom konečnom umiestnení?

„Ako som už spomínal vyššie, s umiestnením nie som spokojný. Tento môj neúspech mal aj svoje dôvody. Zrejme som nebol zdravotne úplne fit a bol mierne chorý. Teda už od začiatku sa mi bežalo veľmi ťažko a aj na prvých 2 kilometroch, ktoré sa bežali len po rovine, som mal problém držať tempo a prepadával som sa štartovým poľom. Potom nasledovalo dlhé stúpanie až na najvyšší bod trate do nadmorskej výšky 2020 m n. m. a v tomto stúpaní som naozaj rozmýšľal, že to zabalím a ukončím závod predčasne. Cítil som sa naozaj zle a veľa ľudí ma predbiehalo. Trvalo takmer hodinu, kým som sa ako tak rozbehol, začal sa cítiť lepšie a posúval som sa dopredu. Rozhodujúce chvíle, kde sa rozhodlo o mojom umiestnení, teda prišli v druhej polovici závodu. Problém som mal s energetickými gélmi, ktoré som mal v kapsičke so sebou. Pod ostnatým drôtom som si ich prepichol, vytiekli mi a mne ostala polovica jedného. Druhý problém bol ten, že na to, že sme boli v Alpách, bolo na môj vkus veľmi horúco. To mi vôbec nesedí, v poslednom dlhom stúpaní mi začala dochádzať para a začínal som výrazne spomaľovať. Neskôr na 1,5 km dlhom okruhu, kde sme nosili vrece s pieskom, mi došla para úplne. Do cieľa som teda viac menej už len kráčal a ostalo mi už len to neslávne umiestnenie s časom 3:38 hod.“

Na ME nie ste nováčik. Prekvapili vás niečím tie tohtoročné?

„Prekvapili ma svojou náročnosťou. Či už náročnosťou prekážok, ale aj samotným profilom trate, ktorý si myslím prekvapil každého. Tiež ma mierne prekvapila úroveň konkurencie. Keď sa zvykne hovoriť, že konkurencia nespí, tak tu to platilo, pretože veľa pretekárov sa naozaj zlepšilo od minulého roku. K nim pribudlo aj veľa neznámych, no naozaj dobrých pretekárov. Celková úroveň organizácie sa zlepšila oproti minulému roku, aj keď pár vecí by som organizátorom vytkol. Teda aj tak si myslím, že u nás v strednej Európe sú preteky na vyššej úrovni.“

Aké poznatky vám priniesli?

„Nejaké nové zásadné poznatky mi nepriniesli. Možno tie, že nemám zabúdať si presunúť kapsičku, ktorú nosím na páse zo zadnej časti tela na prednú, aby som si zase pod ostnáčom neprepichol, všetko čo v nej mám. Určite ale budem ešte viac trénovať aj kopce a musím si nejako pri tréningu viac zvyknúť na vysoké teploty, ktoré nezvládam veľmi dobre a robia mi problémy na pretekoch.“

Ako vyzerá váš pretekársky kalendár na najbližšie týždne? Budú nejaké preteky, na ktoré sa sústredíte viac?

„Na začiatku augusta cestujem na ďalší Trifecta víkend v Rumunsku a potom budem mať pár týždňov pauza. Moje sústredenie bude smerovať určite smerom k príprave na ďalší vrchol sezóny, a to majstrovstvá sveta v USA, ktoré sú koncom septembra. Do USA odlietame už v polovici septembra, keďže tento rok nechcem nič podceniť.“

(Autor: archív J. H.)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Haviarik: Skutočná kvalita sa ukáže v priamom súboji