Železník je v mnohom unikátna gemerská obec. K jej pozoruhodnostiam určite patrilo aj kino. Občianske združenie Skryté poklady Slovenska mu chce vrátiť pôvodnú tvár. Hovorili sme o tom s predsedom združenia Ladislavom Benem.
V máji po 2,5 roku bolo v kine v Železníku znova premietanie. V rámci neho ste predstavili projekt na obnovu budovy kina. O čo ide?
– Ešte na jeseň 2017 po úspešnom dokončení nášho projektu, keď sme pri kine vybudovali chodníky, oddychovú zónu a umiestnili infotabule, sme sa rozhodli, že je najvyšší čas pustiť sa aj do samotnej budovy. Strecha je už v zlom stave a zateká. Vplyvom nepriaznivého počasia sa tak ničia aj ďalšie časti budovy. Chceli by sme maximálne pomôcť tomu, aby sa historická budova v čo najkratšom čase opravila a mohla slúžiť pre širokú verejnosť a turistov. Je však aj národnou kultúrnou pamiatkou, a tak je k projektu nutné pristupovať veľmi citlivo s ohľadom na zachovanie jedinečných prvkov. Cieľom je vrátiť budove vzhľad ako vyzerala okolo roku 1930. V tejto súvislosti sme oslovili pána architekta Pavla Paulinyho z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorý nám veľmi pomohol potrebnými informáciami, ale aj pripravil vizualizáciu možnej budúcej podoby budovy. Starosta obce Sirk Daniel Fakla nám v rámci svojich kompetencií pomáha, aby bolo možné pripraviť plnohodnotný projekt.
Obnova budovy kina je súčasťou väčšieho projektu, ktorý sa začal v roku 2017. O čo v ňom ide a v akom štádiu je, čo sa podarilo, čo vás čaká?
– V súčasnosti pracujeme na viacerých projektoch. Aktuálne realizujeme úpravu vstupných priestorov do kinosály, chceme v chodbe a sále rozmiestniť viacero historických fotografií, dokumentov a aj vitrínu s exponátmi, aby sa návštevníci mohli oboznámiť s históriou tohto miesta a samotného kina. Súčasťou projektu je aj zorganizovanie letnej slávnosti, ktorou by sme chceli docieliť stretnutie sa ľudí, ktorí tu žijú, príjemne si posedieť a zaspomínať na časy minulé, možno pohovoriť o budúcnosti. Už najbližšiu sobotu 23. júna organizujeme prvú verejnú brigádu pri kine. Na novú audio a videotechniku do kinosály sa snažíme získať prostriedky prostredníctvom crowdfundingovej kampane na platforme startlab.sk.
Najväčším projektom, ktorý pripravujeme, by mala byť žiadosť o dotáciu z ministerstva kultúry v dotačnom programe Obnovme si svoj dom, kde by sme chceli predložiť projekt na opravu strechy budovy. Je to prvý krok, aby sme mohli pokračovať v kompletnej rekonštrukcii budovy. Chceme, aby tu vznikla múzejná expozícia s tematikou železorudného baníctva a miestnej kultúry. Samozrejme, chceme sprevádzkovať kino, vybudovať komunitné centrum a knižnicu.
V týchto aktivitách nás podporuje a pomáha aj samotná obec Sirk. Nadviazali sme spoluprácu s OZ Sirkovanci a inými OZ v okolitých obciach a snažíme sa o čo najväčšiu propagáciu tohto jedinečného miesta v srdci Gemera.
Na Gemeri je mnoho lokalít, ktoré sú zaujímavé, ale zabudnuté. Čím vás oslovil práve Železník?
– Osobne Železník poznám a navštevujem už od mladosti, hoci som tu nikdy nebýval a ani nikto z mojich rodičov. Máme tu však dom po prarodičoch, ktorý stále využívame ako dovolenkovú destináciu. Posledné roky som si začal všímať, že hoci je tu pamiatková zóna, budovy stále chátrajú a banské štôlne zarastajú, čím ďalej intenzívnejšie a viditeľnejšie. Od roku 2011 vediem občianske združenie Skryté Poklady Slovenska, ktorého hlavným cieľom je propagácia zabudnutých miest na Slovensku. Chcel som práve pre Železník niečo urobiť a vedel som, že len samotná propagácia už nepomôže. Turista sem nepríde, aby si pozrel polorozpadnuté budovy a takmer neviditeľné banské štôlne. Skôr by to v ňom zanechalo negatívny zážitok a to nechceme. Zamerali sme sa teda od minulého roka aj na konkrétne činnosti, aby výsledok našej práce bol hmatateľnejší. Turistom chceme ponúknuť skôr príbeh tohto miesta, aby sami objavovali jeho tajomnosť a magickosť. Sám mám skúsenosť, že Železník zanechal v ľuďoch, ktorých som tu sprevádzal, niečo zvláštne, ťažko opísateľné, istý pocit, energiu. Možno je to nejaká stáročiami nahromadená energia, ktorú do tohto vrchu vkladali tisíce baníkov a teraz sa v istej forme pomaly uvoľňuje.
Fakty o kine v Železníku
Budova bola postavená v roku 1929 a slúžila ako prevádzková budova pre banskú štôlňu Ladislav, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti na priľahlom svahu.
Prvé nemé filmy sa začali v Železníku premietať už v roku 1927, avšak v inej budove. Až neskôr sa práve v tejto budove stretávacia miestnosť pre baníkov zmenila na premietaciu miestnosť. V tom čase to bolo jediné kino v celom okrese.
Prvé ozvučené filmy sa tu začali premietať už tri roky po prvom takomto premietaní v Československu.
Osud kina je podobný ako osud banského závodu. Po druhej svetovej vojne bolo znárodnené. Neskôr, v roku 1953, ho začlenili pod závodný klub ROH. Kino dostalo budovateľské pomenovanie Stachanov, ktoré má dodnes.
Kino prežilo i zrušenie banského závodu a obyvateľom obce i návštevníkom z okolia slúžilo až do konca deväťdesiatych rokov minulého storočia.
Svoju najväčšiu slávu zažilo dvakrát. Uvedením filmu Winnetou a paradoxne aj v 90. rokoch po uvedení filmu Titanic. Vtedy sa muselo uskutočniť hneď niekoľko opakovaných premietaní.
Budova je od roku 1991 súčasťou pamiatkovej zóny a samotná budova bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 2011.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer