BETLIAR. Životné príbehy hrdinov sú často pohnuté. Mnohokrát sa im ocenenia a úcty dostane až po rokoch. Tak ako to bolo aj v živote Štefana Havlíka.
Tohtoročnú Noc múzeí sa v Betliarskom kaštieli rozhodli venovať hrdinom.
K nim určite patria aj ľudia, vďaka ktorým sa zachovali cennosti v kaštieli.
Kaštieľ Betliar je jediným kaštieľom na Slovensku, v ktorom sa zachránili pôvodné zbierky.
Vďaka tomu sa stal unikátom a jednou z najnavštevovanejších slovenských pamiatok.
Kaštieľ a park v Betliari zachránil pred pustošením evanjelický farár Štefan Havlík, ktorého pamiatku si pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí uctili odhalením pamätnej tabule.
Druhým významným menom je spoluzakladateľka slovenskej umenovedy Dr. Alžbeta Güntherová-Mayerová, ktorá ako prvá v búrlivých päťdesiatych rokoch minulého storočia spracovala zbierky hradu a kaštieľa.
Odhalenia pamätnej tabule sa zúčastnili aj syn a dcéra či vnuci Štefana Havlíka.

„Niekedy má spravodlivosť príliš dlhé obdobie. Je to, samozrejme, pocit uspokojenia, že sa ukázala naplno pravda. Len to trvalo príliš dlho a sú to aj spomienky, ktoré, či chceme alebo nie, vyplávajú, keď si človek predstaví, aké to bolo v tej dobe a čo všetko to prinieslo. Z toho plynie aj úcta k tomu, čo zostalo, sme radi, že to bol náš otec,“ povedal syn Štefan Havlík ml.
Z Betliara odchádzal ako malé dieťa, na kaštieľ si spomína len hmlisto.
„Spomienka na čokoľvek, čo sa tu deje, vyvolá aj pocit hrdosti, že náš otec stál pri tom a veľa k tomu prispel. Je to určite hrdosť, stále sa dozvedáme nové veci. Musím vyjadriť aj poďakovanie múzeu za ich skutočne bádateľskú činnosť, ktorá osvetľuje toto temné obdobie, ktoré bolo. Odhalenie tabule bolo také ocenenie a veľmi milá udalosť, hlavne pre nás. Rehabilitácia nebola, on o ňu ani nežiadal. Bol znechutený dobou, ktorá nastala. Síce dostal ospravedlňujúci list, ale to bolo všetko,“ uviedol Havlík.
Podľa riaditeľa SNM Múzea Betliar Júliusa Barcziho je potrebné na také vzory, akým bol Štefan Havlík poukazovať.
„Už teraz bolo neskoro. Noc múzeí je oslava múzeí a my ho tu máme aj vďaka pánovi Havlíkovi a tým pádom je odhalenie pamätnej tabule úplne namieste v tento deň,“ povedal Barczi.
„O dobe, v ktorej Štefan Havlík či Alžbeta Güntherová-Mayerová žili, niečo vieme, aj keď nás v škole o tom neučili. Nebolo úplne náročné poskladať si mozaiku, z ktorej vyšiel vykonštruovaný proces. Potom je tu otázka, ktorá sa naskytá pri každom kaštieli na Slovensku či v Maďarsku, ktorý je prázdny, alebo ktorý už nestojí. Tam sa to stalo a u nás sa to aj vďaka Štefanovi Havlíkovi nestalo. Archívne dokumenty hovoria jednoznačne. Do roku 1952 hovoria o neuveriteľne osvietenom prístupe, o snahách zachovať, spracovať, venovať sa týmto zbierkam. Bohužiaľ, vo veľkej miere zostali nevypočuté, ale výsledkom týchto snáh, pod ktoré sa sčasti ani svojím menom nepodpisoval, ale existujú a sú dokladovateľné, je to, že tu máme unikátne múzeum v Betliari i na Krásnej Hôrke, že sa zbierky zachovali a je to jedinečný komplex v rámci strednej Európy.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer