ROŽŇAVA. Volovské vrchy sú rozsiahlym pohorím nachádzajúcim sa v západnej časti východného Slovenska, na pomedzí Košického a Prešovského kraja, avšak väčšina územia sa rozkladá v Košickom kraji.
Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Volovské vrchy je svojou rozlohou 121 420,65 hektára najrozsiahlejším CHVÚ na Slovensku.
Podľa Samuela Pačenovského zo Štátnej ochrany prírody Správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy - pracovisko Bratislava je toto územie špecifické 25 ohrozenými vtáčími druhmi.
"Týmto počtom sa zaraďuje k našim chráneným vtáčím územiam s najvyšším počtom kritériových - výberových druhov," spresnil.
"Z dravcov patria k výberovým druhom v CHVÚ Volovské vrchy orol skalný, orol krikľavý a včelár lesný. Početnosť orlov krikľavých v CHVÚ Volovské vrchy v posledných rokoch klesá v dôsledku výrazného vyrubovania lesov vrátane ich hniezdisk a trpia aj tlakom rozširujúcich sa orlov skalných, ktorými boli niektoré páry vytlačené z územia tohto CHVÚ. Dva druhy kurovitých vtákov sa nachádzajú v CHVÚ Volovské vrchy na pokraji vyhynutia - hlucháň hôrny a tetrov hoľniak," skonštatoval Pačenovský.
Lepšie sú na tom dva zvyšné druhy - jariabok hôrny, ktorého početnosť v území je stále pomerne stabilná a prepelica poľná, ktorá sa vyskytuje najmä v predhoriach a v nižšie položených lúčnych biotopoch Volovských vrchov stále pomerne početne.
Klesá počet bocianov
V CHVÚ Volovské vrchy dosahujú podľa jeho slov významné populácie štyri druhy sov, konkrétne kuvičok vrabčí, pôtik kapcavý, sova dlhochvostá a výr skalný.
Významné sú aj populácie ďatľov. Z výberových druhov sa tu vyskytujú početné populácie tesára čierneho, ďubníka trojprstého, ďatľa bielochrbtého, žlny sivej, krutohlava hnedého a ďatľa prostredného.
"Zo spevavcov tvoriacich kritériové druhy pre CHVÚ Volovské vrchy spomenieme muchárika bielokrkého, malého a muchára sivého. Bocian čierny je hniezdičom starých, hlbokých, odľahlých lesov, kde si stavia hniezda na mohutných stromoch. V posledných rokoch sa početnosť hniezdiacich párov v tomto CHVÚ mierne znížila v dôsledku vyrubovania starých lesov a zrejme aj v dôsledku nedostatku potravy, čo môže viesť k tomu, že niektoré páry v suchších rokoch s nedostatkom potravy nemusia vôbec zahniezdiť," vysvetlil Pačenovský s tým, že vo CHVÚ Volovské vrchy hniezdia i tri druhy holubov.
Problémový lykožrút
"V CHVÚ Volovské vrchy sa za posledné roky dosť výrazne zhoršila situácia najmä v strednej a západnej časti územia, kde došlo k rozsiahlym výrubom smrekových lesov, najmä v dôsledku výskytu lykožrútov. Časť týchto lesov však bola vysadená smrekmi umelo, nie všade sa vo Volovských vrchoch vyskytovali smrekové lesy prirodzene. Budúcnosť všetkých lesných druhov vtáctva v CHVÚ Volovské vrchy, aj v iných podobných lesnatých územiach bude závisieť od spôsobu obhospodarovania týchto lesov," dodal Pačenovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer