Patrik Milata: Plánov mám viac než dosť

Na tréningu.
Na tréningu. (Autor: archív P. M.)
Peter Podolinský|22. mar 2018 o 00:00

Vytrvalca z Jablonova nad Turňou lákajú aj horské behy.

V štartovom poli Spartan Race patrí k pretekárom, ktorý sa nestratia v dave. Lákajú ho aj horské behy. Vytrvalec z Jablonova nad Turňou Patrik Milata.

Prvý marcový víkend ste v Rakúsko bojovali v pretekoch Celtic Warrior Dirtrun Ultra, kde ste na 50 km dlhej trati skončili na treťom mieste. Preteky však neboli ľahké. Hlavne studená voda dala určite zabrať. Aké teda pre vás boli tieto preteky?

„Áno, máte pravdu, bola to mimoriadne náročná psychická a fyzická skúška. Skúška silnej vôle a vytrvalosti. Keďže som si vybral tú najdlhšiu vzdialenosť, tak som bežal tri identické kolá, kde naozaj tá ľadová voda bola najťažšou prekážkou. Tá nás čakala asi už od druhého kilometra, kedy boli umelo vykopané priekopy, kde sme museli brodiť po pás ľadovou vodou. Neskôr okolo desiateho kilometra nás čakalo zamrznuté jazero, ktoré iba dva dni predtým vyrezávali motorovou pílou. Takto ja som sa namáčal do vody spolu šesťkrát za tých necelých 50 km a siedmych hodín, čo som strávil na trati. Neprialo nám ani počasie, celý čas sme bojovali v mrazivých, mínusových podmienkach. Mohol som sa hýbať, telo som nevedel dostať do pohodlnej teploty, hlavne končeky prstov boli zamrznuté, bez citov. Po prvom kole, prvýkrát na doterajších absolvovaných pretekoch som mal myšlienku preteky nedokončiť. Chvalabohu som to len tak ľahko nevzdal, prezliekol sa a asi s 20 minútovou stratou som sa pustil do druhého a neskôr do posledného tretieho kola. Na najlepších som stratil veľa času, ale som rád, že asi z desiateho miesta sa mi podarilo prebojovať do top trojky.“

Aký je rozdiel medzi týmito pretekmi a tradičným Spartan Race?

„Hlavný rozdiel bol v počte prekážok. Na Spartan Race na trati okolo 16 km nás čaká približne 25 prekážok, tu ich bolo trikrát toľko, čiže ja som absolvoval podľa všetkého viac než 220 prekážok. Samozrejme som to nepočítal počas pretekov, sú to odhady organizátorov. Na trati nás čakali nekonečné preliezania, niekedy aj 100 metrové podliezanie pod vojenskou sieťou, preskakovania cez rôzne steny, niektoré merali aj tri metre a po určitom čase ich bolo náročné prekonávať, brodenie cez močiare, nosenie vreca viac než jeden kilometer a už spomínané plávanie v ľadovom jazere. Na zimných Spartan Race sú vodné prekážky zakázané, tu tvorili podstatu pretekov. Z druhej strany chýbali, okrem rúčkovania prekážky, kde je možná chybovosť, ako napríklad rovnováha, oštep a pod.“

Čo všetko ste v prvých dvoch mesiacoch roka 2018 zvládli? S akými výsledkami?

„Zatiaľ sa neponáhľam s pretekmi, viac sa venujem štúdiu a tréningovým jednotkám. Podarilo sa mi absolvovať prvý kvalifikačný stupeň kondičného trénera a s tímom sme sa zúčastnili v spolupráci spoločnosti Edgar Power bežeckého sústredenia v Šumperku, pod vedením mimoriadne skúseného trénera a pohybového špecialistu pána Josefa Andrleho. Viac som sa zameriaval na takýto osobnostný, kondičný rozvoj, než na súťaže. Čo sa týka pretekov, začínal som zimným Spartan Race vo Valčianskej doline, kde s kolegami z Elite Team OCRA Slovakia sme vyhrali medzi elitnými tímami. Mne o jednu priečku ušlo top 10, ale vzhľadom na začiatok sezóny som mal dobrý pocit z pretekov, dôležitejšie bolo tímové víťazstvo ako osobné umiestnenie. Druhé a zatiaľ posledné preteky boli už spomínané Celtic Warrior Dirtrun Ultra v rakúskom Zillingtal.“

Čo vás najbližšie čaká? Aké budú priority do tejto sezóny?

„Plánov je viac než dosť. Okrem prekážkových behov sa budem naplno venovať aj horským behom, tzv. skyrace, kde sú tri kategórie, vertikálne behy, teda behy do vrchu, skyrun, s parametrami do 30 km a ultra skymaratóny nad 42 km. Priority sú tímové Spartan Race preteky v seriály CEU, Spartan Ultra v septembri vo Valčianskej doline a ak sa mi podarí, tak aj v Andorre v júni. Tiež ma čakajú ME Spartan Race vo Francúzsku, v Morzine a na koniec roka ďalšie preteky, ktoré zatiaľ nie sú úplne jasné a je aj skoro o nich rozprávať. Dôležité je dovtedy ostať zdravý a nikde sa nezraniť. Dôležité činnosti nás čakajú aj s OZ OCRA Slovakia, ako napríklad európsky summit v apríli v Sardínii, v máji už druhý tréningový kemp, ktorého sme my organizátormi. V júni respektíve v novom školskom roku plánujeme ďalšie aktivity s mládežou.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Patrik Milata: Plánov mám viac než dosť