ROŽŇAVA. Banícke múzeum v Rožňave v spolupráci so SNM – Múzeom bábkarských kultúr a hračiek, hradom Modrý Kameň pripravili v Galérii Baníckeho múzea výstavu Rozprávkové múzeum. Vernisáž sa uskutočnila vo štvrtok 23. novembra.
„Výstava je určená pre širokú laickú verejnosť s prihliadnutím na detského návštevníka. Približuje bábkarstvo so svojím svojbytným prejavom umelcov slovenskej moderny a ich tvorbu pre inštitucionálne bábkové scény,“ uviedla kurátorka výstavy Zuzana Kaličiaková.
Výstava napriek orientácii predovšetkým na laickú a detskú verejnosť nepostráda aj dôležité historické skutočnosti vzniku a vývoja profesionálnych kamenných bábkových divadiel na Slovensku.
V 50. rokoch začali vznikať profesionálne bábkové divadlá – štátne inštitúcie, ktoré dostali od štátu divadelné budovy, dielne, administratívu a začali vytvárať profesionálne podmienky pre novú generáciu umelcov v oblasti bábkového divadla.
Prvými členmi týchto umeleckých súborov boli väčšinou ochotnícki bábkari, no postupne začali do týchto divadiel prichádzať absolventi Katedry bábkarstva Divadelnej fakulty AMU v Prahe, medzinárodne známej bábkarskej školy.
Prvé profesionálne bábkové divadlo na Slovensku vzniklo v Žiline v roku 1950, ďalšie v Nitre v roku 1951, v Bratislave (1957), v Košiciach (1959) a posledné v Banskej Bystrici v roku 1960.
„Posledná časť výstavy je interaktívneho charakteru, ktorá poskytuje návštevníkovi „zžiť sa s bábkou“, naučiť sa vodenie bábky a zahrať si samotné bábkové divadlo v maňuškovej scéne. Interaktívny priestor bude obsahovať predmety, s ktorými sa môže návštevník oboznámiť a taktiež voľne manipulovať. Je tu bábková divadelná scéna s bábkami,“ uzavrela Kaličiaková.
Výstava potrvá do 24. januára 2018.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer