GEMERSKÁ POLOMA. Folklórna skupina Dolina má za sebou dvadsať rokov činnosti. Okrúhle výročie si nemohli pripomenúť inak ako vystúpením.
V sobotu 18. novembra sa tak predstavili pred plným hľadiskom.
„Program s názvom Ako môhol, tak spomôhol, alebo aj Poturšenec horší od Turka, v ktorom sme spojili folklór s prvkami ľudového ochotníckeho divadla. Diváci si mali možnosť pozrieť folklórne zvyky, tradície, tance, spevy, hudbu v zaujímavom prevedení so zápletkou, dejovou líniou, konkrétnymi postavami a, samozrejme, rozuzlením príbehu a šťastným koncom,“ začal vedúci folklórnej skupina Dolina Vladimír Vnenčák.
Vystúpenia skupiny patria k tým, ktoré divákov lákajú.
„Celovečerné programy folklórnej skupiny v Gemerskej Polome, na ktoré pozývame predovšetkým našich najbližších, rodinu a priateľov, majú svoje čaro najmä vo fantastickej atmosfére, ktoré toto publikum dokáže vytvoriť. Nie vždy sa na javisku všetko podarí, no tu je to akoby vopred odpustené. Každé z čísel, ktoré predviedli členovia skupiny, bolo odmenené často aj viacnásobným potleskom a pozitívnym ohlasom zo strany divákov,“ potvrdil Vnenčák.
Najdôležitejšie momenty
Za uplynulých dvadsať rokov sa v živote Doliny objavilo mnoho. Ktoré momenty však boli najdôležitejšie?
„Pre mnohé folklórne kolektívy sú najvýznamnejšími momentmi v ich histórii práve ich výročia, kde je možné akoby nanovo zúročiť doterajšie úspechy a zároveň začať novú etapu a smerovanie vo fungovaní kolektívu. Naša folklórna skupina za 20 rokov svojej existencie už opakovane dokázala uspieť vo viacerých smeroch, celovečerné programy, vydavateľská činnosť i folklórne súťaže. Najhodnotnejšími „momentmi“ sú však „obyčajné“ nácviky, rôzne vystúpenia alebo aj iné podujatia a stretnutia folkloristov z Doliny spojené s láskou k folklóru, priateľstvom, pohodou a dobrými vzťahmi medzi sebou. Bez toho by sa nič nedosiahlo,“ uviedol Vnenčák.
Folklórna skupina z Gemerskej Polomy patrí medzi jeden z mála kolektívov, ktoré sa vo väčšej miere venujú uchovávaniu a prezentovaniu tradičnej ľudovej kultúry horného Gemera.
Od svojho vzniku sa skupina pravidelne zúčastňuje folklórnych prehliadok, súťaží a festivalov nielen na Gemeri, ale aj v iných kútoch Slovenska a všetkých významných kultúrnych podujatí v obci.
Spoločne s detským folklórnym súborom má v súčasnosti folklórna skupina takmer 60 členov všetkých vekových generácií.
Od roku 2014 skupinu hudobne sprevádzajú ľudová hudba Ondreja Hlaváča a na akordeóne Stanislav Gunár.
Po založení skupiny v roku 1997 Štefanom Liptákom sa v rokoch 1998 – 2005 stal jej vedúcim Ján Puškáš, ktorý do javiskovej podoby postupne spracoval takmer celý kalendárny a rodinný obradový folklór.
Popri tom zozbieral vyše 250 piesní v podobe, aká sa tu zachovala v 2. polovici 20. storočia.
Najvýznamnejšie úspechy
Najvýznamnejšími dosiahnutými úspechmi v tomto období sú 2. miesto pre mužskú spevácku zložku v speve ľudových piesní na krajskej súťaži v Michalovciach v roku 2003, titul Laureát celoslovenskej súťažnej prehliadky folklórnych skupín Nositelia tradícií v roku 2003 za folklórne pásmo „Furmani“, ocenenie v striebornom pásme pre mužskú a v bronzovom pre ženskú spevácku zložku v speve ľudových piesní na krajskej súťaži v Rožňave v roku 2005 a tiež nahrávanie piesní pre slovenský rozhlas Košice v roku 2004.
Od roku 2006 prevzali vedenie folklórnej skupiny manželia Janka a Vladimír Vnenčákoví.
Skupina sa postupne rozšírila o tanečnú zložku a detský folklórny súbor Bambuchy.
Najvýznamnejšími úspechmi v tomto období bolo predvedenie niekoľkých celovečerných programov – Od kolísky po hrob (2007), Ako sa v Polome tancovalo (2011), Ako môhol, tak spomôhol, alebo aj Hlúpi buc, ale spôsob si nájďi (2012), Polomská svadba a Náš svet (2015), vydanie hudobných albumov – Ore Jäník ore (2009), Ej, mám jä lúšku (2011), Polomská svadba (2013), Ako môhol, tak spomôhol, alebo aj Hlúpi buc, ale spôsob si nájďi (2017) a publikácií Spevník polomských piesní (2012) a Svadba v Gemerskej Polome (2015).
Vo folklórnych súťažiach získala skupina ocenenie za autentické spracovanie pásma „Tri daromnie tance“ v roku 2008 na krajskej súťaži folklórnych skupín v Trebišove, 2. miesto v súťaži mladých choreografov v Košiciach v roku 2008 za choreografiu „Tanec podľa výskumu“, titul Laureát celoslovenskej súťaže tanečných párov a sólistov tanečníkov Šaffova ostroha v roku 2009 pre manželov Zuzanu a Jána Puškášových a v rokoch 2005, 2009 a 2016 pre manželov Janku a Vladimíra Vnenčákových, titul Laureát celoslovenskej súťažnej prehliadky folklórnych skupín Nositelia tradícií v roku 2015 za folklórne pásmo „O polnoci na svadbe“ a titul Laureát na medzinárodnom festivale folklóru horských zemí v roku 2016 v poľskom meste Zakopane za folklórne pásmo „Polomská svadba“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer