ROŽŇAVA. Od 20. do 25. novembra sa fanúšikovia tradičnej kultúry majú na čo tešiť.
Vrcholom programu festivalu je už tradične sobotný galaprogram, zaujímavé podujatia však v Dome tradičnej kultúry Gemera ponúkajú už od pondelka. Rok na Gemeri pripravilo Gemerské osvetové stredisko v spolupráci s mestom Rožňava.
Už prvé podujatie určite zaujme mnohých. V utorok 21. novembra od 17.00 hod. sa uskutoční workshop s Petrom Trnkom venovaný tradičnej výrobe modrotlače.
Séria podujatí U nás taká obyčaj bude v stredu 22. novembra podvečer pokračovať, tentoraz to bude na tému zvonkárstvo v bývalej Gemerskej župe.
Zvonkárstvo je remeslo naviazané na chov oviec a dobytka. Patrilo medzi domáce remeslá a venovali sa mu poniektorí kováči a zruční pastieri počas zimného obdobia v oblastiach Pohronia, Považia, Oravy, Turca, Liptova, ale aj na Gemeri a Spiši, no niektoré zvonce sa však dovážali z Maďarska a Nemecka.
Remeselnou výrobou kutých zvoncov zo železného plechu sa od 16. storočia dokonca zaoberali zvonkári z Jelšavy.
Vyrábali zvonce, ktoré vyvážali aj do Egypta, na Blízky východ a do Francúzska pre špeciálne parížske fiakre.
Volali sa paríže a nechýbajú ani v zbierke hosťa ďalšieho folklórneho večera Mikuláša Gigaca zo Šumiaca.
„Počas večera sa dozvieme o zvoncoch, ale aj spiežovcoch, ktoré v súkromnom múzeu zbiera pán Mikuláš Gigac. Ten k nám zavíta aj so svojimi priateľmi spevákmi a rodinou, s ktorými typickým šumiackým spevom a hrou na rôzne nástroje doplní večerný program. V Rejdovej máme tiež jedného zberateľa zvoncov, uja Miša Molčana, ktorý prijal pozvanie na tento folklórny večer. Svoju zbierku prezentuje pravidelne na Gemerskom folklórnom festivale,“ predstavila program Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.
Štvrtok 23. novembra bude v Dome tradičnej kultúry Gemera v znamení vystúpenia Paľáčovcov a Rozkazovačov z Hrochote.
Na druhý deň v piatok 24. novembra organizátori pripravili ďalší spevácky workshop, na ktorom privítajú speváčku T. Salajovú a ľudovú hudbu M. Kapca z Banskej Bystrice.
„Najvýraznejším charakteristickým znakom horehronskej hudobnej kultúry je viachlasný spev. Najsvojráznejší typ môžeme badať v obciach Telgárt a Šumiac, čo súvisí aj s uplatňovaním východného obradu na cirkevných liturgiách. Zborový spev v Šumiaci a Telgárte bol ešte v minulom storočí nápadne podobný ľudovým spevom. Na Horehroní sa vyskytovalo niekoľko typov viachlasného spevu. Aké typy viachlasov sa tu vyskytovali, ako sa spievalo v obciach Šumiac, Telgárt, ale aj Vernár nám predstaví vedúca ženskej speváckej skupiny Trnki Tatiana Salajová. Ľudová hudba pod vedením známeho primáša Mira Kapca hudobným sprievodom doplní praktickú časť tohto stretnutia,“ uviedla Hlaváčová.
Vyvrcholením festivalu bude sobotný galaprogram s názvom Čo starí pamätajú, mladí zachovajú v priestoroch OKC v Rožňave.
Predstavia sa v ňom folklórne kolektívy a sólisti inštrumentalisti z Gemera. Hosťami budú ženská spevácka skupina Trnki a ľudová hudba M. Kapca.
Programom budú sprevádzať K. Birková a P. Citényi, o réžiu sa postaral A. Sýkora.
Organizátori nezabudli ani na deti. Od pondelka do piatka sú pre ne pripravené tvorivé dielne lákajúce názvom Remeslo má zlaté dno.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer