ROŽŇAVA. Medzinárodný maliarsky tábor Mlyn má za sebou už svoj 18. ročník. Konal sa ešte v augsute a a otvorenie výstavy diel zúčastnených tvorcov sa v Galérii Baníckeho múzea uskutočnilo 15. septembra v rámci Dní mesta Rožňava.
V tomto roku sa tábora zúčastnilo štrnásť tvorcov zo Slovenska i partnerských miest Rožňavy. Boli to Gabriela Görgeyová, Veronika Trnečková z Rožňavy, Viktória Zatrochová z Drnavy, Roland Neupauer z Krh. Podhradia, Katarína Molnárová z Chyžného, Kamil Kozub z Podolínca, ďalej umelci z partnerských miest Rožňavy Zoltán Suhaj zo Szerencsu, Végh Júlia a Dovak Melinda z Budapešti Belváros-Lipótváros (Maďarsko), Bacsa Melinda a Szenti Lilla z Bačka Topole (Srbsko), Spinochi Csilla-Cristina z Gheorgheni (Rumunsko) a Fekete Erika zo Sajószentpéter (Maďarsko).
Výtvarnej tvorby v tábore sa zúčastnila aj výtvarníčka Mezei Mária z Miškovca, účastníčka 11 ročníkov bývalého medzinárodného maliarskeho sympózia konaného v rokoch 1997 – 2011.
V úvode vernisáže vystúpili riaditeľ Baníckeho múzea P. Lackanič, predseda občianskeho združenia Pre partnerské mestá Rožňavy F. Kardoš a kunsthistorička z Lučenca K. Szabóová.
„Príjemne sa mi počúvali slová kunsthistoričky. Hoci nie som odborníkom, myslím si, že aj na základe jej hodnotenia, tu vznikli veľmi zaujímavé diela. Dáva nám to ďalší impulz na to, aby sme pokračovali, aby sme hľadali možnosti vytvoriť ešte lepšie podmienky pre umelcov, ktorý tu prídu,“ uviedol František Kardoš. U
melcom sa snažili vytvoriť inšpiratívne prostredie. „Ateliér sme inštalovali do historickej budovy knažského seminára v areáli Obchodnej akadémie. Bolo zaujímavé sledovať, ako si každý z umelcov našiel svoje miesto.“
Silný výraz
Kunsthistorička K. Szabóová síce nemala veľa času na hodnotenie diel, výstava ju však zaujala.
„Vnímam ju ako zaujímavú, pestrú, prezentované sú tu rôzne druhy výtvarného vyjadrovania. Pochopiteľne, rôzni autori sa rôzne vyjadrujú a reagujú na prostredie a zážitky. Je tu dobre vidieť, že tu v Rožňave, meste, ktoré má bohatú umeleckú tradíciu a veľa historických a kultúrnych hodnôt, žije niečo také súčasné, moderné. Aj s medzinárodnou účasťou,“ povedala Kinga Szabóová.
„Autori sú expresívni, všetci majú taký dosť silný výraz, či to robia klasickou maľbou, alebo nejakými kombinovanými technikami. To je už dosť individuálne. Páči sa mi, ako odvážne kombinujú rôzne techniky a práve to skoro na všetkých platí. Páči sa mi výstava, podujatie, držím palce, aby aj ďalšie ročníky boli takto úspešné.“
Pred prestávkou a po nej
Jednou z maliarok, ktoré sa tábora zúčastňujú už pravidelne, je Rožňavčanka G. Görgeyová. Aj keď je domáca, prostredie na ňu pri tvorbe, samozrejme, vplývalo.
„Každý rok sme boli inde. V areáli kaštieľa Betliar, minulý rok sme boli v Dlhej Lúke. Prostredie dodáva náladu obrazom, dokonca ešte aj vzťahy to ovplyvňuje. Pre mňa to nebolo nové prostredie, no som si istá, že ostatných umelcov, ktorí prišli z iných krajín, to pozitívne inšpirovalo. Podnetná budova, mohli sme tvoriť v átriu, využili sme celý priestor. Aj keď som domáca a pravidelne sa zúčastňujem týchto táborov, stále sa dostávam akoby do iného sveta,“ vyznala sa Gabriela Görgeyová.
Tábora Mlyn sa zúčastňuje od roku 2009, môže už teda aj trochu hodnotiť.
„Viem to rozdeliť na dve časti. Pred pauzou a po pauze. Pred ňou sa zúčastňovali skúsenejší umelci, mne to dalo veľmi veľa. Veľa som sa od nich naučila. Teraz vzhľadom na môj vek chodia veľmi mladí umelci a v tvorbe sa to potom líši. Ale je to fajn, mladá krv, nové tendencie. To je asi najväčší rozdiel.“
Z histórie
Maliarsky tábor Mlyn začali organizovať v roku 1997. Prvých 15 ročníkov pripravovala samospráva mesta Rožňava spolu s partnerskými mestami. V rokoch 2012 až 2014 bola pauza.
Od roku 2015 sa organizácie tábora ujalo OZ Pre partnerské mestá Rožňavy. Za obnovením stál okrem iných aj F. Kardoš.
„Prvých pätnásť ročníkov som z pozadia riadil ako primátor mesta. Potom, keď to prestalo, veľmi mi to vadilo. Tak sme aj s kolegami hľadali možnosti, ako to obnoviť a podarilo sa nám to,“ vrátil sa k dôvodom obnovenia tábora Kardoš, no boli to aj jeho osobné pohnútky. „Pán Jozsef Baska bol môj dobrý priateľ. V marci zomrel, a aj preto sme tábor premenovali podľa neho na Maliarsky tábor Józsefa Basku Mlyn.“
Výstava bude v Galérii Baníckeho múzea otvorená do 30. októbra 2017.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer