Nedeľa, 19. november, 2017 | Meniny má Alžbeta

Veteráni prevalcovali mladých. Bajčičák bral striebro

Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračovala Dobšinskou desiatkou.

Martin Bajčičák.(Zdroj: V. Boža)

DOBŠINÁ. Na štart 8. ročníka tohto populárneho lesného behu sa postavilo spolu 126 mužov a žien súťažiacich na 10 km dlhej trati v náročnom teréne s výraznými výškovými rozdielmi.

Bojovali nielen so súpermi, ale i s blatom na trase tesne po daždi.

V cieli organizátori privítali najskôr veteránov, ktorí obsadili prvých sedem priečok.

Palmu víťazstva si odniesol vlani bronzový 49-ročný Ukrajinec Orest Babjak, ktorému na prvenstvo stačil o 21 sekúnd pomalší čas ako zabehol vlani.

„Som tu druhýkrát. Vlani som bol tretí, poučil som sa. Som šťastný, že som teraz vyhral. Trať je veľmi ťažká a náročná, ale pekná,“ vyjadril sa lámavou slovenčinou víťaz po dobehnutí.

Bývalý olympionik Bajčičák bral striebro

Druhú priečku vybojoval hosť podujatia – 41-ročný bývalý olympionik v behu na lyžiach Martin Bajčičák, v súčasnosti tréner slovenských reprezentantiek v biatlone.

Na otázku, čím to je, že mu to tak dobre šlo, odpovedal: „Je to už dva a pol roka po ukončení mojej súťažnej kariéry. Individuálne trénujem veľmi málo, ale pri zabezpečovaní tréningov biatlonistiek chodím s nimi na túry a pri príprave bežeckých okruhov si ich najskôr sám prebehnem v príslušnej intenzite, aby som vedel, čo to obnáša a vedel im poradiť. Takto sa nejakým spôsobom udržiavam v kondícii. Som rád, že som ešte konkurencie schopný aj na takýchto pretekoch. Dnes sa doba zmenila, trénerov i dotácií na šport je menej, a tak to i s výkonmi mladších bežcov vyzerá.“

Bronz bral 40-ročný Popradčan Jozef Dubašák.

Z ocenenia v absolútnom poradí sa tešili i celkovo štvrtý 40-ročný Július Kaľavský z Margecian a piaty 41-ročný Spišiak Tomáš Kamas.

Víťazi u starších veteránov boli presne rovnakí ako pred rokom. Najlepším päťdesiatnikom bol Štefan Rácz z Kysaku, štvrtý zo svetového šampionátu v behu do vrchu veteránov. Medzi šesťdesiatnikmi bral zlato Košičan Peter Vilhan.

Dominovali veteránky

Aj medzi ženami dominovali veteránky, ktoré obsadili prvé štyri priečky a v prvej desiatke ich bolo až sedem.

Prvenstvo z minulého ročníka obhájila 42-ročná Katarína Paulínyová z AK ZŤS Martin, veteránska majsterka sveta v behu do vrchu spred dvoch týždňov.

Striebro brala o päť rokov staršia Danka Hanulová z Liptovských Sliačov, bronz 44-ročná Iveta Furáková zo Zvolena.

Obdivuhodný výkon podala celkovo štvrtá 59-ročná Košičanka Zlatka Semanová.

„Dnes som veľmi spokojná, bojovala som až do konca, vo finiši som sa nedala predbehnúť ani mladej bežkyni,“ dodala sympatická päťdesiatnička, ktorá zároveň zvíťazila v kategórii od 50 rokov.

Na piatej ocenenej pozícii cieľovú pásku preťala 24-ročná Andrea Hudáková v drese Active life Košice.