ROŽŇAVA. V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave otvorili vo štvrtok podvečer slávnostnou vernisážou výstavu Spomienka muránskej kameniny.
Kurátorke výstavy, historičke Baníckeho múzea Sylvii Holečkovej, sa podarilo dať dovedna pozoruhodný súbor predmetov pochádzajúcich z kameninovej manufaktúry v Muráni.

Prekvapili aj miestnych
Príjemne prekvapený bol aj starosta obce Muráň, ktorý na výstavu zavítal.
„Som nadšený z toho, koľko je tu nádherných exponátov. Je to také pohladenie, že Muráň v čase, keď sa tieto veci vyrábali, bol naozaj veľmi známy a výrobky boli vychytené. Je to super,“ povedal starosta Muráňa Roman Goldschmidt.
Aj on sám mal doma pár kameninových výrobkov, no daroval ich obecnému múzeu.
„Je lepšie, keď je to na verejne prístupnom mieste, aby si to mohli ľudia pozrieť, ako zavreté niekde doma. Našu zbierku sa snažíme stále rozširovať.“
Na výstave sa predstavuje dovedna 227 muránskych výrobkov, prevažujú taniere, no nájdeme i iné predmety.
Okrem predmetov pochádzajúcich zo zbierok Baníckeho múzea v Rožňave sú tu exponáty z Múzea vo Svätom Antone, Východoslovenského múzea v Košiciach, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote a Múzea v Muráni.
„Som veľmi rada, že nám ich poskytli. Rovnako ma nesmierne teší, že pre účely výstavy nám predmety požičali aj súkromné osoby,“ uviedla Holečková.
Manufaktúra v Muráni
Historička Baníckeho múzea sa už niekoľko rokov venuje výrobkom z kameniny. Najprv sa zamerala na manufaktúru v Rožňave, teraz sa venovala tej v Muráni.
„Vzhľadom na to, že na území Gemera v minulosti pôsobili dve kameninové manufaktúry, bolo mojou snahou predstaviť po výrobkoch z Rožňavy aj výrobky známejšej a významnejšej muránskej manufaktúry,“ načrtla Holečková svoju motiváciu.
Manufaktúra v Muráni pritiahla pozornosť aj preto, že jej zakladateľom bol významný šľachtický rok v Uhorsku Koháryovci, neskôr sa jej majiteľmi stali Coburgovci. To sa odrazilo aj na výrobkoch, hlavne v prvopočiatkoch manufaktúry.
„Okrem predmetov s rodovým erbom Koháry, tanierov s prelamovaným okrajom či výrobkov zdobených modrým viedenským motívom, určite zaujmú taniere s motívom viničových listov, kvetinovým motívom, ale aj s maľovaným vtáčikom alebo kohútom. Unikátne sú vázy s vrchnákom z roku 1874 s krajinárskym a čínskym motívom,“ priblížila Holečková.
Vernisáž spríjemnili kultúrnym programom žiaci Základnej umeleckej školy v Rožňave.
„Keďže výstava je venovaná výrobkom z Muráňa, na vernisáži nechýbali ani preslávené muránske buchty,“ dodala na záver Holečková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer