ROŽŇAVA. Rožňavské divadlo Actores vstupuje už do svojej 24. sezónu. Rozbieha ju ako sa patrí.
Premiérou rozprávky Ďurošík, alebo Na zbojnícku nôtu. „Nie je to pravidlo, ale stáva sa často, že otvárame sezónu premiérou,“ začala riaditeľka a režisérka divadla Actores Tatiana Masníková.
Či divadlo ponúkne v úvode sezóny nové predstavenie záleží aj od toho, čo pripravovali v minulej sezóne, či mali dostatok času na skúšanie, keďže súbor cestuje so svojimi predstaveniami aj do iných miest Slovenska.
Bratranci
Pripraviť v každej sezóne predstavenie pre deti je akýmsi stálym záväzkom divadelníkov.
Rovnako však myslia aj na stredoškolákov, pre ktorých pripravujú inscenáciu Bratranci resp. The Cousins.
„Predstavenie vytvárame formou improvizácie. Presný výsledok ešte nevieme, ale vieme, že chceme motivovať mladých ľudí, aby sa nevzdávali, aby pracovali, neupadali do depresie, aby si verili. Aby kráčali stále vpred a milovali nielen seba, ale tak, ako je to napísané v Biblii, aj blížneho svojho. Aby vedeli pomáhať, podržať kamaráta. O to nám ide. Aby dokázali dať šancu nielen sebe, ale aj iným ľuďom,“ načrtla čo to o predstavení Masníková.
Detektívka
V auguste ponúkli herci zo seriálu 1890 a divadla Actores v betliarskom parku zaujímavú performanciu Návrat detektíva Martona.
Autorkou scenára i režisérkou bola Masníková. Predstavenie sa stretlo u divákov s pozitívnym ohlasom.
„Rozhodla som sa prepísať túto detektívku pre naše divadlo a pripravili by sme ju na február alebo marec budúceho roka,“ povedala Masníková.
Dej sa bude znova odohrávať v 19. storočí. „Nechcela som to dať do súčasnosti, pretože dnes už detektívi rozmýšľajú a konajú ináč. Chceli by sme zachovať alternatívu, dynamiku predstavenia, dobové kostýmy a všetko čo je s tým spojené.“
Na zbojnícku tému
Premiéru rozprávky Ďurošík ponúkne divadlo v rámci sprievodného programu Dní mesta v nedeľu 17. septembra.
Masníková je nielen režisérkou, ale aj autorkou scenára. „Zbojnícka téma ma uchvátila. V súčasnosti sa ukazuje, že sa znova treba pozrieť na túto tému. Rozhodla som sa na zbojníkov pozrieť opačne. Nejde len o to, že sa na Slovensku rodia zbojníci ako huby po daždi, ale chcela som deti naviesť k rozmýšľaniu o spravodlivosti, o spravodlivom delení zarobených peňazí. No tiež ich upozorniť, že zlodejstvo nie je na mieste. Zároveň sa chytiť krásneho slovenského folklóru. To bolo pre mňa také základné.“
Gemer mal v minulosti bohatú zbojnícku tradíciu. Čerpala autorka aj z nej?
„Veľa som toho prečítala. Bola som mimoriadne prekvapená, koľkých zbojníkov sme mali na Slovensku. O Vdovčíkovi som prečítala všetko, čo som našla v knižnici a v materiáloch. Dotýkam sa aj tejto témy, ale len veľmi jemne. Vdovčík sa predsa len líšil do Jánošíka či rusínskeho zbojníka Nikolu. Chcela som vytvoriť zbojníka, ktorý príde na to, že sa nemusí zbíjať, že sa dá aj inou formou prísť na to, ako presvedčiť pánov, aby sa zamysleli nad svojím národom a mali k nemu cit,“ priblížila Masníková.
„Je to písané jednoduchým jazykom, aby sa tam deti našli, prežili fantáziu. Pretože náš zbojník sa dostáva aj do snov, kde prichádza víla Živena, kde prichádza Smrť, zjavuje matka. Sú tam také jednoduché detské motívy, ktoré rozprávajú prirodzeným jazykom.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer