JELŠAVA. Kaštieľ Coburgovcov v Jelšave poslednú augustovú sobotu po roku znovu otvoril svoje brány pre všetkých návštevníkov, ktorí si vždy radi prídu prezrieť priestory kaštieľa oživené kultúrnym programom a sprievodnými podujatiami.
Kaštieľne dni v Jelšave sa tento rok tešili už tretiemu ročníku.
Každoročne je ich ústredným motívom udalosť z histórie, ktorá pred očami návštevníkov aspoň na malú chvíľku znovu ožíva.
„Aj týmto spôsobom sa snažíme verejnosti priblížiť bohatú históriu nášho mesta a regiónu. Tohtoročný Kaštieľny deň sme venovali spomienke na osobnosť európskeho významu, ktorá pôsobila v Jelšave priamo v kaštieli. Pri príležitosti 135. výročia úmrtia sme si pripomenuli život a prácu popredného lesného odborníka 19. storočia Ľudovíta Greinera,“ uviedla Lenka Szabová z Mestského múzea Jelšava.
Kaštieľny deň dáva každoročne možnosť ukázať svoju šikovnosť a nadanie aj tunajším obyvateľom.
K pestrému programu tak prispeli aj mestské organizácie, inštitúcie, miestne združenia a žiaci školy. Spolu s Komunitným centrom Jelšava si návštevníci mohli z prírodnín vytvoriť malé umelecké dielka.
Žiaci z krúžku Podnikanie v cestovnom ruchu zo Základnej školy s materskou školou Jelšava, ktorí si založili vlastnú študentskú cestovnú kanceláriu Better Time, odprezentovali mesto s jeho kultúrno-historickými pamiatkami a postavami.
Deti z YMCA svojím vystúpením otvorili hudobný program. Vystúpenie miestnych hudobníkov bolo spestrené aj „Žbirkom z Gemera“.

Zalistovali v starých kuchárkach
K prežitiu príjemného sobotňajšieho popoludnia určite patrí aj chutné pohostenie. O to sa postarali členky MO Živena – Jelšavanka.
Zalistovali v starých kuchárkach a v dobovej kuchyni pripravili aj dnes obľúbené „bedere a gombóce“.
V tradičnej kuchyni nesmeli chýbať ani jelšavské guľky či chutný guláš.
O pohostenie a dobrú zábavu sa tiež postarali zamestnanci Mestského úradu Jelšava, Mestských služieb Jelšava a členovia Miestneho poľovníckeho združenia Jelšavan.
Z pestrej palety pripravených atrakcií najviac lákala okružná jazda retrotraktorom, najmenších návštevníkov zase historická strelnica a drevený kolotoč.
Hlbokým zážitkom bola určite aj prehliadka fotografií technických pamiatok Gemera, výstavy projektu Čierne diery, ktoré ostanú stálou expozíciou kaštieľa.
„Prezentácia doplnená dokumentačným materiálom o Greinerovi vzbudila záujem o túto významnú osobnosť. Portrét Ľudovíta Greinera bude umiestnený v okne Coburgovského kaštieľa, odkiaľ sa bude „pozerať“ na naše mesto,“ uzavrela Szabová.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer