Korzár logo Korzár Gemer

Festival v jelšavskom kaštieli ponúkol nové vizuálne zážitky

Ruinu zmenil na živý priestor nových možností.

Vystúpenie na druhom pódiu.Vystúpenie na druhom pódiu. (Zdroj: Tomas Mutina)

JELŠAVA. Kaštiel Coburgovcov v Jelšave počas víkendu 21. – 22. 07. 2017 hostil VII. ročník festivalu experimentálneho audio-vizuálneho umenia Hradby Samoty.

Tento medzinárodný festival je tematicky zameraný na audiovizuálne projekty dotýkajúce sa hudobných žánrov ako dark ambient, dark folk, drone, industriál, noise.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myšlienkou organizátorov festivalu je spojiť tieto žánre s tajomnou atmosférou pamiatok poznačených zubom času a tak sa jelšavský kaštieľ stal nezabudnuteľnou kulisou pre interpretov, umelcov i návštevníkov z rôznych kútov Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Účastníci túžiaci po kompletnom dobrodružstve našli zázemie v záhrade kaštieľa, kde na tri noci vyrástlo stanové mestečko.

Premena kaštieľa

Počas dvoch dní a dvoch nocí kultúrna pamiatka ožila nevšednou atmosférou, celý objekt, ako vystrihnutý z hororov počiatku 20. storočia, ovládli audiovizuálne skupiny najrôznejších zameraní a konceptov.

Od čisto hudobných záležitostí, až po špecializované „site specific“ inštalácie a návštevníci i domáci boli svedkami organickej premeny kaštieľa, či už pomocou videomappingu alebo zmeny akustického či fyzikálneho priestoru ako takého.

Účinkujúci zo zahraničia

Historická sýpka vo veži, miestnymi zvaná aj kaplnka, a hlavná sála v barokovom krídle sa zmenili na stage pre audio-vizuálne zážitky sprostredkované hudobnými interpretmi.

SkryťVypnúť reklamu

Zo vzdialeného východu prišiel do Jelšavy ruský umelec Svyatoslav Ponomarev, dnes hlavný člen projektu PURBA, ktorý sa dlhé roky venuje rituálnej hudbe a experimentovaniu so zvukom.

Tentokrát sa predstavil v inkarnácii s názvom MYASORUBKA, ktorú tvorí okrem Svyatoslava ešte Jan Kruml, známy z projektu INSTINCT PRIMAL s vizuálnym doprovodom od košických NANO VJs.

MYASORUBKA tvorí hudbu rituál-ambientnu obohatenú o field recordings a vlastnoručne vyrobené nástroje doplnené samozrejme dostatočným hlukom.

Od severných susedov sa objavilo viacero interprétov a to za účasti zasneného hviezdoplavca X-NAVI:ET, ktorého môžete poznať z projektov HATI, KAPITAL z Poľska sa ukázal harsh noisový dynamický PURGIST.

Až mimozemské zvuky predvediedol REZ EPO s jeho posledným koncertom v desaťrocnej kariére a na záver festivalu roztancoval techno/EBMkom wroclavský projekt EMMA ZUNZ.

SkryťVypnúť reklamu

Budapešť je zase miestom, kde vznikol štylistický experiment ENTRÓPIA ARCHITEKTÚRA, ktorý mnoho návštevníkov povazovalo za hudobný vrchol festivalu.

Z Ostravy prišli osláviť 20 rokov existencie už legendárny industrial-jazzový projekt SKLO doprevádzaný VJom Pavlom.

Dôležitým prvkom tohtoročných Hradieb boli okrem špecifického miesta aj najrôznejšie kolaborácie a bočné projekty hudobníkov, preto tento rok sme mohli vidieť a počuť v exkluzívnom sete privítať shoegazovo noisovú pochúťku z labelu Exitab, a to projekt Teapota OBETE SEKTY, ktorý sa predstavil na festivale po prvý a posledný krát.

Kolaborácia projektov MASSOLA & SEDEM MINÚT STRACHU & SUPRAPHON FAMILY & DRÉN sa pokúsili natvrdo otestovať silu konštrukcie ľudského tela i jeho sluchového aparátu.

Ľudia si mohli vychutnať koncerty od napr. košického audio-vizuálneho projektu BIOS ktorý tvoria vizuálny umelci Boris Sirka a Jozef Tušan.

Najsilnejším zvukovým zážitkom boli jednoznačne BLUES FOR THE REDSUN s ich veľkou stenou gitarových aparátov a predstavilo sa mnoho iného z domácej aj zahraničnej scény.

Exkurzia po Gemeri

Ostatné miestnosti, zákutia a múry kaštieľa slúžili vizuálnej zložke festivalu, ktorá bola viac než pestrá. Jelšava hostila jedného z najúspešnejších slovenských glitch/gif vizualistov – Adama Pižurného.

Predstavil svoju tvorbu, ktorá si našla cestu do popredných umeleckých i komerčných projektov na celom svete. Prezentoval sa aj radikálny grafik Stano Greždo s novou sériou prác spolocene s Pavlom Bratrancom. Zuzana Sabová ako rezidentka slovenskej 4D Gallery s jej interaktivnou instalaciou – miestnosť za pomoci lešenia premenila na „mučiareň“.

Uznávaný maliar Ján Batorek – kysučan žijúci v Prahe s jeho novou sériou prác a ďalší. Projektori a svetlá ovládali pionieri videomappingu na Slovensku NANO VJs, Samayel s mappingom pripraveným priamo na budovu veže, či ďalší VJi ako Mašindog, Melcore, Wega a iní umelci zvuku, svetla, slova i tvaru.

Pre účastníkov, ktorí majú vzťah k technickým pamiatkam, organizátor festivalu v spolupráci so združením Čierne Diery ponúkol možnosť exkurzie – výletu za dobrodružstvom, a to prechod Slavošovským tunelom cez malý tunel a viadukt až do Magnezitoviec.

Pred vstupom do veľkého tunela zo slavošovskej strany si výletníci prezreli vysokú pec Etelka v Nižnej Slanej a na záver výpravy bol pre výletníkov sprístupnený funkcionalistický kostol v Mníšanoch aj s krátkym organovým koncertom interpretovaný dvomi návštevníkmi.

Tento výlet sa stal dobrodružstvom do slova i do písmena pre ruského umelca Svyatoslava Ponomareva, ktorý sa pred vstupom do tunela vytratil a vrátil sa do Slavošoviec, kde čakal na zájazdový autobus, ktorý už bol dávno preč.

Organizátor touto cestou ďakuje za spoluprácu jelšavským a slavošovským policajtom, ktorí strateného účinkujúceho našli i doviezli.

Medzinárodná účasť

Najmladší účastník exkurzie i festivalu bol 12 ročných Nemec, ktorý prišiel v sprievode svojho otca. Medzi návštevníkmi okrem Slovákov, Čechov, Poliakov, Maďarov, Rakúšanov a Nemcov organizátor zaznamenal aj Španielov, Holanďanov, Bielorusov a Angličanov.

Pre väčšinu z nich bol Gemer doposiaľ neznámy a vďaka záujmu o účasť na festivale Hradby Samoty sa s Gemerom i samotnou Jelšavou zoznámili. Na základe pozitívnych ohlasov sa dá konštatovať, že na tento ročník festivalu nik z účastníkov tak skoro nezabudne.

Prispela k tomu aj jedinečnosť kulisy i poskytnutie zázemia v kaštieli a výborná spolupráca s mestom Jelšava. Niektorí miestni občania, a veru aj rómski, pomáhali a priamo sa integrovali v rámci organizačného tímu. Okrem iného bol účastníkom ponúknutý aj gastro žážitok, v ponuke jedál boli aj gemerské guľky.

Do Jelšavy sa plánujú vrátiť

Siedmy ročník festivalu sa snažil sprostredkovať návštevníkom doslova nadpozemský zážitok, kde boli márne akékoľvek očakávania či predsudky. Tentokrát sa Hradby Samoty proste vymykali akémukoľvek inému festivalu a tak bolo atmosfére a duchu kaštieľa prispôsobené prakticky všetko.

V minulosti festival hosťoval hlavne v pamiatkach na Morave alebo aj na zámku v Holíči.

Tento rok sa pôsobenie posunulo výrazne smerom na východ Slovenska a tí, ktorí boli ochotní prekonať vzdialenosť do miesta konania, boli odmenení zážitkom vskutku hraničným a na ktorý budú spomínať ešte dlhú dobu. VII. Hradby Samoty zotreli hranicu medzi návštevníkom a vystupujúcim i medzi realitou a snom.

Organizátor na záver ešte prezradil, že ďalší ročník festivalu bude koncom júna 2018 na zámku v Rosiciach pri Brne a v roku 2019 by sa radi vrátili do Jelšavy.

Autor: Viera Kozárová

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 74 764
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 320
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 004
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 256
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 186
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 154
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 219
  1. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  2. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  3. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  4. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  5. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXII
  7. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  8. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 488
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 540
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 60 191
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 746
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 303
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 928
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 519
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 759
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  2. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  3. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  4. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  5. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXII
  7. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  8. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 488
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 540
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 60 191
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 746
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 303
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 928
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 519
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 759
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video