TORNAĽA. Majú občianske preukazy, z ktorých bude čoskoro jasné, či sú verné svojmu hniezdu, dokonca aj partnerovi.
K malým bocianom bielym, označeným v Tornali a jej okolí, na Gemeri čoskoro pribudnú ďalšie.
Tento mesiac prevádzajú ornitológovia okrem krúžkovania aj kontrolu hniezd, ktoré neraz môžu vážiť aj pol tony.
Milan Olekšák z Národného parku Slovenský kras – Štátnej ochrany prírody SR tvrdí, že hniezdo tohto sťahovavého vtáka je odrazom čistoty životného prostredia, v ktorom žije.
„Tvoria ho prevažne haluze a trávy. Keď však bocian biely žije v znečistenom prostredí, veľakrát tam nájdeme aj rôzny plastový či textilný odpad. Vtedy hniezdo vyčistíme,“ ozrejmil odborník s tým, že neraz treba ratovať aj samotného operenca, ktorý sa do nepotrebných šnúrok a motúzov zamotal.
Z krúžku zistia veľa údajov
Uplynulý piatok si ochranár zobral na mušku mláďatá na pomedzí Revúckeho a Rimavskosobotského okresu.
„Dostanú ornitologické krúžky. Toto označenie je nezameniteľné. Je to niečo podobné, ako v prípade ľudí občiansky preukaz. Po čase vďaka nim zistíme aj to, či je bocian verný svojmu hniezdu aj partnerovi,“ ozrejmil Olekšák.
Špeciálny krúžok sa bocianovi zakladá nad kĺb pravej alebo ľavej nohy. V
táka tak ľahko identifikujú, bude známy jeho pohyb po Európe, respektíve iných kontinentoch, aj jeho vek.

Spolupráca prináša ovocie
Správanie sa mláďat bocianov bielych, ktoré na rozdiel od čiernych nie sú agresívne, je pri priblížení sa človeka k hniezdu skutočne zaujímavé.
„Tvária sa, že sú mŕtve. Pritlačia sa k hniezdu a zostanú akoby paralyzované,“ vysvetlil Olekšák počas krúžkovania piatich mláďat v jednom hniezde.
„Takýto nález poteší. Päť nových prírastkov v jednom hniezde nie je častým zjavom.“
Ornitológ sa do tesnej blízkosti bocianích hniezd dostal vďaka pracovníkom Slovenskej energetiky – distribúcie.
„Naša spoločnosť sa systematicky venuje životnému prostrediu a robí opatrenia, ktoré prispievajú k jeho ochrane. Dôkazom toho je aj poskytovanie technickej podpory ochranárom. Konkrétne pri krúžkovaní bocianov dáme ornitológom k dispozícii vysokozdvižnú plošinu s odbornou obsluhou. K bocianím hniezdam, ktoré sa nachádzajú vo výškach a v bezprostrednej blízkosti elektrického vedenia, sa dostanú bezpečne,“ vyjadril sa Miroslav Gejdoš, hovorca SSE s tým, že spoločnosť chce chrániť tieto vzácne vtáky a zároveň udržiavať spoľahlivosť distribučnej sústavy.
Na Slovensku sa ornitológom podarí ročne označiť približne sedemsto z troch tisícok vyliahnutých bocianích mláďat.
V našej krajine sa nachádza približne 1500 hniezd tohto sťahovavého vtáka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer