DOBŠINÁ. Pred piatimi rokmi vzbudil otvorený list dvoch dobšinských učiteliek široký záujem verejnosti.
Slová adresované vtedajšiemu ministrovi školstva zachytávali problematiku vzdelávania detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Učiteľky po piatich rokoch a štyroch vymenených ministroch školstva zhodnotili, že problémy s týmito deťmi pretrvávajú.

Voda z kohútika zázrakom
Erika Polgáriová a Eleonóra Liptáková z Dobšinej sa už nevydržali prizerať na narastajúce problémy pri vzdelávaní detí pochádzajúcich zo zlých sociálnych podmienok, a tak sa v roku 2012 rozhodli napísať otvorený list ministrovi školstva.
Podľa slov Liptákovej sa samotným podnetom na napísanie listu stal príbeh ich žiačky, ktorá v 14 rokoch porodila prvé dieťa.
„Vtedy sme si povedali, že asi by to ďalej takto ísť nemalo. Aby sa deti, ktoré majú sedieť v školských laviciach a učiť sa, nestarali ešte aj o svoje vlastné deti. Po uverejnení listu sa o problematiku začala verejnosť i médiá zaoberať. Čakali sme reakcie od kompetentných, ktorým bol list určený. Pán minister školstva prišiel k nám otvoriť školský rok a odpísal nám, že máme pravdu, že naozaj tá situácia je taká, ako sme písali. Pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny nám napísal, že vlastne ani nemáme o čom písať, lebo všetko rieši naša legislatíva, čiže problém žiadny nie je. Minister vnútra nereagoval vôbec, rovnako tak ani pán premiér,“ spomína školská špeciálna pedagogička Eleonóra Liptáková, s tým, že v liste sa snažili poukázať aj na problematiku maloletých a mladistvých tehotných, ktorá má dokonca zhoršujúci sa trend.
„Nemáme pocit, že by to niekto riešil. Problematika hygieny a zanedbaného zdravia detí pretrváva. Na to sa nabaľuje kopec ďalších vecí, ktoré sa viac menej týkajú vyučovacieho procesu ako aj to, že deti nemajú vytvorené pracovné návyky a nevedia sa pri vyučovaní sústrediť, potrebujú veľa pohybu, na ktoré sú odmala naučení,“ povedala Liptáková s tým, že mnoho takýchto detí sa prvýkrát dostáva do kultivovaného prostredia, kde je tečúca voda a toaleta.
„Mnohé deti nemajú ani základné hygienické návyky, nevedia použiť toaletu, umyť si ruky či vyfúkať nos. Ťažko sa im počúva s porozumením a čo je asi najväčší problém, je veľmi chabá slovná zásoba. Tieto deti majú veľmi, veľmi chudobnú zásobu aj v materinskom jazyku. Majú problém rozprávať aj rozumieť, veľmi často na otázky odpovedajú len pokývaním hlavy alebo použijú veľmi jednoduché a stručné odpovede,“ opísala Liptáková a dodala, že pre niektoré deti je otočenie vodovodného kohútika a vidieť, ako voda tečie zo steny, priam zázrak.

Verili, že kompetentní začnú konať
Školská psychologička Erika Polgáriová uviedla, že po uverejnení listu dúfali v to, že sa táto problematika začne riešiť aj medzirezortne, systémovo a za účasti ľudí z praxe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer