OKRES ROŽŇAVA. Spoločným stretnutím v obci Stratená ešte 24. marca tohto roku otvorili zástupcovia malých obcí prevažne východného Slovenska otázku, ako budú nepriaznivú situáciu ďalej riešiť.
Obrátili sa na predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Malé obce v nevýhode
V bratislavskej Inchebe sa v stredu 17. mája uskutočnilo rokovanie 28. snemu ZMOS, kde sa konali ústredné rokovania odrážajúce aktuálne témy.
Snemu sa zúčastnil aj starosta koncovej obce Brdárka Jaroslav Hric Jančo, ktorý sa rovnako zúčastnil aj stretnutia starostov v Stratenej.
Podľa jeho slov sa otázka existencie a problémov obcí s nízkym počtom obyvateľov priamo na sneme podrobnejšie nerozoberala.
„Verím, že sa touto problematikou zaoberali na výboroch, ale nebola to otázka rezonujúca v rámci uplynulého snemu ZMOS. Z môjho pohľadu, viac sa to nerieši ako rieši. Naše možnosti zrejme ostanú ako aj doteraz, keďže nemôžem povedať, že by sme mali zástancov našich problémov vo vyšších vládnych kruhoch, alebo na ZMOS, teda aspoň zatiaľ nie,” konštatoval Hric Jančo.
Z posledného stretnutia starostov malých obcí Stratenej si starosta Brdárky spomenul na prísľub Ľubomíra Lőrincza podpredsedu ZMOS a predseda Komory obcí k prejednaní otázky budúcnosti malých obcí.
„Zatiaľ nám neoznámil, že s akým výsledkom sa mu to podarilo pretlačiť. Ja som presvedčený, že sa budem snažiť my na regionálnej úrovni, aby sme tlačili na vyššie orgány pri pomoci malých obcí,” konštatoval Hric Jančo a dodal, že pri terajšom nastavení rozdeľovania financií obciam sú malé obce diskriminované.
„Taká malá obec sa nevie zúčastniť žiadneho konania, kde by mohla súťažiť na prostriedky na rozvoj obce. Nevie zaplatiť spoluúčasť či spolufinancovanie v prípadne, že by obec získala grant. Všetky možnosti čerpania finančných prostriedkov z EÚ strednými alebo veľkými obcami a mestami na ich rozvoj sú pre tieto malé obce nedostupné,” doplnil Hric Jančo s tým, že nepríjemnosti zažívajú aj pri prenesenom výkone štátnych kompetencií.
„Ako malá obec dostávame také mizivé percento finančných prostriedkov, že keď vybavíme jednu záležitosť do roka, tak tie prostriedky sú vyčerpané. Potom sme nútení použiť už beztak oklieštené vlastné prostriedky obce,” dodal Hric.

ZMOS prisľúbil iniciatívu
K riešeniu problematiky financovania malých obcí sme oslovili Ľubomíra Lőrincza, podpredseda ZMOS a predseda Komory obcí, ktorý uviedol, že na 28. sneme ZMOS sa téma problémov malých obcí spomenula v rámci diskusných príspevkov.
„Na najbližšej rade ZMOS v závere júna budeme rozpracovávať diskusné príspevky a rada sa tým bude ďalej zaoberať. Určite neostane to bez povšimnutia ani príspevok o problémoch malých obcí. Osobne som rád tuto tematiku posunul ďalej tak, aby sme sa tým začali zaoberať pri hľadaní riešenia tak, aby model fungovania ostal pre obce samosprávny a svojprávny a aby nebol narušený,” uviedol Lőrincz s tým, že jedno z riešení pripadá aj spájanie činností obcí bez rušenia samospráv, kedy by ľudia neprišli o svoj vlastný úrad.
„Musíme hľadať riešenia ako zefektívniť výkonné činnosti obcí a zároveň aby ostala dodržaná samosprávnosť, keďže som presvedčený, že navyšovanie peňazí zo strany štátu sa do úvahy brať nedá. Obsah balíka financií pre samosprávy sú už úplne rozdelené,” konštatuje Lőrincz.
Podľa slov podpredsedu ZMOS sa budú problémami malých obcí v tomto roku zaoberať.
„Vždy pracujeme od snemu do snemu a snažíme sa maximum otvorených záležitostí na riešiť do roka k najbližšiemu snemu,” dodal Lőrincz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer