Výstava Sylvie Holečkovej, historičky Baníckeho múzea v Rožňave, pod názvom Poézia kameniny sa úspešne prezentovala aj v Rimavskej Sobote, Košiciach, Fiľakove či Jelšave. Najnovšie si krásu rožňavských výrobkov vychutnávajú v Nových Zámkoch. Autorka výstavy v rozhovore priblížila, ako výstava prezentujúca časť bohatej histórie Rožňavy vznikala.
Vedeli by ste priblížiť, ako vznikala myšlienka ukázať kameninové výrobky spolu v jednom celku?
„Myšlienka prezentovať výrobky vznikla vďaka výskumnej úlohe Rožňavská a muránska kamenina, ktorú riešim ako pracovníčka Baníckeho múzea v Rožňave. Úloha je zameraná predovšetkým na fotodokumentáciu predmetov vyrobených v kameninovej manufaktúre v Rožňave a v Muráni. Snahou bolo a je fotograficky zdokumentovať čo najviac výrobkov, a to nielen v múzeách, ale oslovila som aj súkromné osoby a zberateľov. Neskôr vznikla myšlienka ukázať tieto výrobky verejnosti a prezentovať ich pôvodne formou komornej výstavy s cieľom dať do povedomia, predovšetkým Rožňavčanov, priemyselnú minulosť Rožňavy, viažucu sa k existencii rožňavskej kameninovej manufaktúry. Tak vznikla výstava s názvom Poézia kameniny, ktorá je výsledkom „rožňavskej časti“ výskumnej úlohy. Musím povedať, že aj samotní súkromní zberatelia a súkromné osoby prijali myšlienku realizácie výstavy veľmi pozitívne a ochotne poskytli predmety zo svojich súkromných zbierok na túto výstavu. Určite tak prispeli k jej pestrosti a zdarnému priebehu. Som milo prekvapená záujmom o túto výstavu, a to nielen zo strany verejnosti, ale teší ma aj záujem múzeí. V tomto roku má piatu reprízu, bola teda inštalovaná už šesťkrát.“
Na výstave si určite každý návštevník našiel niečo, čo ho zaujalo. Z pohľadu autorky čo hodnotíte ako hlavné lákadlo pre návštevníkov?
„Podľa mňa je výstava zaujímavá hlavne svojou jednoduchosťou a originalitou. Dá sa povedať, že je akousi pastvou pre oči, pretože poskytuje ukážku pravých rožňavských výrobkov, ich krásu a rôznorodosť. Prezentuje výrobky, ktoré boli vyrobené v našom meste, v kameninovej manufaktúre, ktorá je už viac ako sto rokov minulosťou. V meste pôsobila v rokoch 1810 – 1905. Pre mnohých je zážitok vidieť výrobky, ktoré sa takmer sto rokov v našom meste kedysi vyrábali. Myslím si, že vďaka tejto výstave sa mnohí dozvedeli o existencii takejto manufaktúry na území mesta a sú hrdí na jeho bohatú históriu.“

Medzi vzácne predmety sa určite radí každý nájdený výrobok kameniny. Spomedzi tých všetkých ktoré by ste označili za tie najvzácnejšie?
„Jedným z najvzácnejších predmetov, vyrobených v Rožňave, je Sederova misa. Je to židovská misa s hebrejským nápisom, ktorá sa viaže k sviatku Pesah, a na ktorú sa počas sederovej večere servírovali symbolické pokrmy vrátane macesu. Nápis na mise po obvode v preklade znamená „Prestretý stôl budúci rok v Jeruzaleme”. Misa bola vyrobená približne v polovici 19. storočia pravdepodobne pre miestneho rabína. Z najstaršieho obdobia sa mi podarilo zdokumentovať niekoľko vzácnych kúskov. Medzi ne patria dva taniere s prelamovaným okrajom z obdobia začiatkov výroby, kedy manufaktúra vyrábala pre mešťanov. Jeden z nich je evidovaný v našom múzeu. Ďalej sú to ešte dva taniere s plasticky tvarovaným okrajom, pochádzajúce tiež z najstaršieho obdobia výroby, t. j. z prvej polovice 19. storočia.“
V akom množstve sa vám podarilo zdokumentovať výrobky kameninových manufaktúr?
„Zatiaľ je na 950 záberoch fotograficky zdokumentovaných 436 kusov predmetov vyrobených v Rožňave a v Muráni. Z tohto počtu je zdokumentovaných 84 rožňavských výrobkov. Podľa týchto čísel je vidieť, že rožňavských výrobkov je oproti Muráňu oveľa menej, a teda tie muránske sú dostupnejšie. Časť týchto predmetov je vo vlastníctve súkromných osôb. Niektoré z nich dedili ľudia z pokolenia na pokolenie a pre dotyčných majú nevyčísliteľnú hodnotu. Podarilo sa mi zdokumentovať predmety s venovaním, svadobný krčah a podobne.“
Spomínali ste, že váš výskum zahŕňa aj zdokumentovanie kameniny druhej gemerskej kameninovej manufaktúry. Uvidíme niekedy aj tieto výsledky vášho bádania?
„Vo svojej výskumnej úlohe pokračujem aj v tomto roku, kedy bude výskum ukončený. Keďže na území Gemera pôsobili dve manufaktúry na výrobu kameniny, cieľom je zdokumentovať a prezentovať výrobky oboch. Výsledkom výskumu bude ďalšia výstava, tentokrát viac zameraná na Muráň, ktorá je momentálne v prípravnej fáze. Sprístupnená bude v septembri. Mnohí ľudia majú takéto vzácne predmety doma a ani o tom nevedia. Je dobré si predmet lepšie popozerať, pretože sa na ňom môže nachádzať značenie resp. značka výrobcu.“

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer