SILICA. V úvode mája došlo pri obci Silica k úniku tisícov kusov rýb z jazera Farárova jama vplyvom výdatných dažďov, ktoré vzduli jeho hladinu.
Zachrániť uniknuté karasy prišli tesne po incidente členovia miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu. Všetky kusy rýb sa im však nepodarilo vyzbierať.
Stále zatopené lúky poniže jazera sa tak stali pohrebiskom pre stovky kusov nevyzbieraných rýb.
Všetky ryby mali vyzbierať
Následky silných májových dažďov ostali v Silici badateľné ešte niekoľko týždňov.
Vyplavená voda z jazera sa usídlila v nižšie položených lúkach a stala sa útočiskom vyplavených rýb. Mnohé z nich však vplyvom postupného ústupu vody uhynuli.
K prípadu úhynu rýb v oblasti Slovenského krasu sa vyjadril aj Milan Boroš, generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP).
Podľa Boroša došlo nielen k hospodárskej škode, ale hlavne ku škode úmrtia tisícov rýb vinou človeka, ktorý ich nebol schopný pozbierať a vrátiť ich do vodného toku.
„V tomto prípade je potrebné si uvedomiť, že po čase dochádza ku kontaminácii pôdy a samozrejme aj k riziku šírenia rôznych ochorení, či už baktériových alebo vírusových. Tu potom musia nastúpiť orgány, ktoré budú schopné situáciu vyhodnotiť a zabezpečiť, aby došlo k okamžitému zneškodneniu kontaminovaného prostredia, pretože tie ryby sú momentálne nebezpečným odpadom,” uviedol Boroš s tým, že ŠOP bude kontaktovať príslušné orgány.
„V prípade ak sa v tejto veci nič nekonalo, okamžite budeme situáciu riešiť, ako nám káže zákon. Oslovíme príslušné orgány štátnej správy aby v tejto veci postupovali ďalej a samozrejme slovo dostane aj hlavný hygienik, ktorý situáciu posúdi z pohľadu nebezpečenstva vzniku epidémie,” informoval Boroš a dodal, že v každom prípade sú obhospodarovatelia rybárskeho revíru povinní zabezpečiť jazero tak, aby k podobným prípadom nedochádzalo.
„Dá sa predpokladať, že situácia môže byť do budúcna vplyvom extrémneho počasia ešte horšia. Pokiaľ sa už niečo takéto stane, tak človek je povinný v zmysle správy vodných tokov alebo správy príslušných rybárskych revírov zjednať nápravu, čiže tie ryby musí pozbierať. Podľa môjho názoru príslušný obhospodarovateľ rybárskeho revíru zanedbal svoju povinnosť,” doplnil Boroš.


Uhynuté ryby musia urýchlene odstrániť
Ladislav Kerpán, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Rožňave, k úhynu rýb uviedol, že o incidente sa dozvedel až po silných dažďoch z médií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer