VLACHOVO. Konzumácia jahňacieho mäsa počas Veľkej noci si udržuje veľkú popularitu hlavne medzi Talianmi či Grékmi.
Slovenskí chovatelia jahniat ich tak predávajú do zahraničia, kde sa tešia záujmu miestnych kuchárov i konzumentov.
Doma až takú popularitu nemajú, podľa chovateľa oviec z Vlachova si domáce obyvateľstvo od chuti ovčieho mäsa odvyklo.
Zdravá jahňacina
Miloš Šmíro z Vlachova pôsobil dlhé roky ako predseda miestneho poľnohospodárskeho družstva. Posledné tri roky sa venuje vlastnému chovu oviec.
Pred sviatkami Veľkej noci podľa slov Šmíra vzrastá záujem o jahňatá hlavne za hranicami Slovenska, kde mladé jahňacie mäso servírujú ako špeciality.
„V Taliansku či Grécku sú aj reštaurácie čisto zamerané práve na špeciality z jahniat, o ktoré majú miestni obrovský záujem. U nás pochúťky z jahniat nie sú rozšírené, ale môžem povedať, že aj u nás sa začína čoraz viac kupovať jahňacina, dokonca už aj na sviatky Veľkej noci,” konštatuje Šmíro s tým, že Slováci si od konzumácie najzdravšieho dostupného mäsa rokmi odvykli.
„Dôvod, že ľudia čím ďalej menej holdujú ovčiemu mäsu, je zrejme aj ten, že má špecifickú vôňu, na ktorú si treba zvyknúť alebo ju potlačiť prípravou. Spôsobu prípravy naplnenej jahňaciny, ako sa to robí v Taliansku, Grécku či iných krajinách, nie sme veľmi naklonení. Napríklad z takého 20 až 30-kilového barana, ktorý má aj osvalenie, je úžasný jesenný guláš,” opisuje Šmíro a dodal, že jeho rodina sa konzumácii jahňaciny nebráni a je odhodlaný naučiť jesť zdravé mäso aj svojich vnukov.
Ťažkosti chovateľov
Chovateľ oviec Šmíro sa venuje chovu oviec už dlhé roky a je svedkom jeho úpadku.
Uviedol, že si pamätá na časy, kedy sa na Slovensku chovalo vyše milión oviec, no dnes sa ich počet pohybuje na 250-tisíc kusoch.
„Pred 20 rokmi fungovali v okolí Vlachova štyri salaše, dnes tu je už len družstvo s počtom približne 300 až 400 oviec. Po skončení práce na družstve som sa rozhodol pokračovať v chove oviec a vytvoriť si vlastný chov, keďže je to moja srdcová záležitosť,” hovorí Šmíro s tým, že dnešná doba začínajúcim farmárom nepraje, priam ich odrádza.
Šmiro opisuje, že prvým problémom je získanie ucelenej pôdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer