JELŠAVA/VAŽEC. Rodina sa nasťahovala do domu s dlhmi. Nemajú list vlastníctva ani kúpnu zmluvu a cítia sa podvedení.
Starosta Važca celú situáciu vysvetľuje inak.
Nezištný dar realitky
Mária Lacková spomína, že do Jelšavy sa s rodinou presťahovali z obce Važec ešte koncom januára.
Malú drevenicu, nelegálnu stavbu, vymenili za dom v Jelšave na Ševcovskej ulici.
Podľa slov Lackovej im mal s kúpou domu finančne pomôcť starosta Važca Milan Lištiak, keďže oni si kúpu vlastného domu dovoliť nevedeli.
„Išla som za starostom Važca, aby nám poskytol finančnú pomoc na opravu domu. Povedal, že na opravu domu peniaze nedá, ale dal nám ponuku, že nám za odsťahovanie kúpi dom. Mali sme si nájsť dom, a tak sme si ho našli v Jelšave,” hovorí Lacková s tým, že kúpu mala zrealizovať realitná agentúra z Popradu.
„Ďalším desiatim rodinám chcel rovnako odkúpiť dom, ale zavolala som našim známym, aby sa nenechali nachytať ako ja, lebo primátor Jelšavy má tu dosť svojich Rómov. Ľudí z realitky sme ani raz nestretli, všet-ko sme riešili telefonicky,” dodáva Lacková.
Komplikácie pre presťahovanú rodinu sa začali v momente, keď sa chceli prihlásiť na trvalý pobyt do Jelšavy, ktorý im mesto odmietlo poskytnúť.
Komplikácie na úradoch
Primátor Jelšavy Milan Kolesár priblížil, že rodina nemala potrebné doklady a nevedela preukázať vlastníctvo domu ani nájomnú zmluvu.
„Z týchto dôvodov sme im trvalý pobyt neudelili. Potom sme mali spolu rozhovor a zdôverili sa, že z Važca odišli pod nátlakom zo strany samosprávy. Boli im povedané, že ich domy sa idú búrať a musia opustiť obec, že dostanú nové domy, ak si ich nájdu, že proste niekto to zaplatí. Ten niekto, keď sme zisťovali podľa listu vlastníctva a kúpnej zmluvy na dom na Ševcovskej ulici, bola firma z Popradu, ktorá zakúpila tento dom,” reagoval Kolesár so zamyslením, ako je možné, že samospráva tlačí obyvateľov z osady von a firma z Popradu im kupuje nehnuteľnosti na Gemeri, kde sú tieto nehnuteľnosti lacné.
„Určite je to neférové konanie kolegov zo samospráv, ktorí takto konajú a premiestňujú Rómov do zaostalých regiónov kde sú lacnejšie nehnuteľnosti, lebo tu sa problém len eskaluje. Vzniká tu koncentrácia takýchto ľudí, ktorí možno sú neprispôsobiví, zaostalejší, potrebujú odbornú sociálnu pomoc a starostlivosť jednak zo strany samosprávy, ako aj odborných sociálnych pracovníkov,” doplnil Kolesár s tým, že chápu patovú situáciu rodiny, ale za súčasných podmienok bez listu vlastníctva a nájomnej zmluvy rodinu na trvalý pobyt nemôžu prihlásiť.
„Obávame sa, či sa to zastaví, alebo budú prichádzať ďalší. Čo môžeme, to proti tomu robíme aspoň tým, že vyjadrujeme svoju nespokojnosť a snažíme sa v rámci právnych možností neprihlasovať ich na trvalý pobyt, pokiaľ na to nie je právny dôvod. Najzásadnejším problémom je cena nehnuteľností a tiež to, že domáci Rómovia predávajú nehnuteľnosti bez toho, aby mysleli na budúcnosť, kde budú o pár mesiacov alebo rokov bývať,” dodal Kolesár.
Na podnet primátora Kolesára sa príbeh Lackovcov medializoval v štátnom rádiu.
„Po rozhovore v rádiu nás starosta kontaktoval. Povedal nám, že sa môžeme rozlúčiť s listom vlastníctva. Ten dom nie je náš, stále patrí realitke. Sme tu ako bezdomovci. Realitka nás môže prísť kedykoľvek vysťahovať. Starosta dal náš dom zbúrať, bola to jeho podmienka,” tvrdí Lacková.
Vedenie Važca nátlak odmieta
Starosta Važca Milan Lištiak reagoval, že spomínaná desaťčlenná rodina, žijúca v nevyhovujúcich podmienkach v nelegálnej a značne schátranej stavbe z drevených žrdí na pozemku v súkromnom vlastníctve, chcela dobrovoľne z Važca ihneď odísť.
„Nakoľko manžel Ľubomír mal mozgovú príhodu a v osade, kde bývajú, je obrovský hluk a krik, nemajú kľud, ktorý on potrebuje vzhľadom na vážnosť svojho zdravotného stavu. Žiadny nátlak zo strany samosprávy obce Važec na odsťahovanie nebol,” doplnil vo vyjadrení starosta Lištiak s tým, že na kúpu nehnuteľnosti pre uvedenú rodinu, ktorá si nehnuteľnosť bola sama obhliadnuť a po vyplatení kúpnej ceny sa do nej ihneď nasťahovala, obec nevynaložila žiadne finančné prostriedky z obecného rozpočtu.
Finančnú pomoc zabezpečila súkromná spoločnosť a zároveň súčasný vlastník nehnuteľnosti.
„V súčasnosti podľa mojich informácií súkromná spoločnosť má k dispozícii zmluvu, ktorou nadobudnú vlastnícke právo k nehnuteľnosti manželia Lackovci, návrh na vklad vlastníckeho práva v ich prospech vrátane zaplateného správneho poplatku a súhlas s prihlásením na trvalý pobyt do doby zápisu nehnuteľnosti na list vlastníctva pre uvedenú rodinu, všetko podpísané zo strany súčasného vlastníka nehnuteľnosti. Avšak odkedy začala medializácia celej záležitosti, rodina Lacková prestala komunikovať, nedvíha telefóny a nereaguje na esemesky,” uviedol v stanovisku Lištiak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer