DOBŠINÁ. Obyvatelia rómskej osady v Dobšinej ostali dlhé roky bez funkčného vodovodného potrubia s pitnou vodou.
Riešenie dobšinského vajdu prinieslo pitnú vodu do osady a môže sa stať inšpiráciou aj pre ostatné podobné lokality bez pitnej vody na Slovensku.
Doplatili na neplatičov
Dodávky pitnej vody v domácnostiach osady odstavili kvôli neplatičom ešte v roku 2004.
Podľa vajdu Mariána Bubenčíka si mnoho obyvateľov osady posledných 13 rokov čerpalo nepitnú vodu z miestneho potoka.
„Tí, ktorí mali viac rozumu, si pre seba a pre svoje deti kupovali pitnú balenú vodu. Veľa Rómov z osady však na pranie, ale aj na varenie a pitie, používalo vodu z miestneho potoka, ktorá je podľa zistení a meraní pre zdravie závadná a teda nepitná,” uviedol Bubenčík.

Šikovné riešenie zo zahraničia
Problém s neprítomnosťou vodovodného kohútika s pitnou vodou, na ktorú podľa slov vajdu doplatili hlavne slušní a platiaci obyvatelia osady, sa vyriešil vybudovaním vodného automatu.
„Keď som nastúpil do pozície vajdu, hľadal som riešenia, ako sem dostať pitnú vodu, čo som pokladal za prioritu. Pri návšteve rodiny v zahraničí v Anglicku som sa stretol s mechanizmom platenia za vodu, pri ktorom neexistujú nedoplatky. Ľudia si platia za vodu, ale aj plyn, cez predplatené karty,” spomína Bubenčík s tým, že práve to ho inšpirovalo vyskúšať takýto spôsob platenia za vodu aj v Dobšinej.
„Uvažovalo sa aj o vybudovaní studne. To by však bolo zase vnímané tak, že sa Rómom dá niečo zadarmo a prídu na hotové. Dôležité je to, že samotní ľudia z osady sa podieľali na výkopových prácach pri realizácii automatu na vodu. Za pitnú vodu si teraz zaplatia ako každý iný občan a nemôže nikto hovoriť že mesto im dalo niečo zadarmo,” skonštatoval Bubenčík.
Poskytovanie vody bez dlhov
Automat na pitnú vodu funguje na princípe predplatených kariet, ktoré si obyvatelia zaplatia v kancelárii vajdu.
„Automat na vodu je oficiálne v prevádzke už mesiac. Karty im dobíjame v objeme štyroch kubíkov vody,” informoval Bubenčík s tým, že podľa ich prepočtov a skúsenosti majú štyri kubíky vody vystačiť na tri až štyri mesiace pre osemčlennú rodinu.
„Pre mňa je veľkým úspechom to, že slušní obyvatelia osady majú teraz možnosť si zadovážiť pitnú vodu na varenie a pitie. To, či si budú prať s vodou z potoka, nie je až také dôležité. Hlavné je, že dospelí, no hlavne deti, pijú nezávadnú vodu,” konštatuje Bubenčík.
Pozitívny ohlas vníma vajda zatiaľ aj zo strany obyvateľov.
Službu vodného automatu využíva už 12 rodín z osady.
„Teraz sa to však ešte len rozbieha, uvidíme, aké budú odozvy. Predpokladáme, že časom to budú využívať všetci obyvatelia v osade, keď si uvedomia, aké to má pre nich výhody,” doplnil Bubenčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer