KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Predávanie zručností tradičného remesla zo staršej na mladšiu generáciu je dnes zriedkavý jav.
Rodinnú líniu kováčov však môžeme nájsť v obci nachádzajúcej sa pod známym hradom Krásna Hôrka.
Otec učil syna, neskôr syn otca
Príbeh začínajúcej kováčskej rodiny vznikol ešte na prelome režimov, kedy sa dnes už 62-ročný Ondrej Hatvanský starší musel zamestnať, aby zarobil živobytie pre svoju rodinu.
Vtedy ešte nováčik v remesle sa zamestnal ako banský kováč.
Dlhoročné skúsenosti neskôr začal preberať syn Ondrej, ktorý k práci, ale aj záľube svojho otca, od malička prirodzene inklinoval.
„Kováčstvo a práca so železom sa mi natoľko zapáčila, že po ukončení základnej školy som šiel na umeleckú kováčsku školu v Košiciach a v odbore umelecký kováč som ju aj vyštudoval,” hovorí 29-ročný Ondrej Hatvanský mladší.
Odborné a moderné skúsenosti zo školy otec so synom neskôr spoločne skúšali v domácej dielni.
„Veľmi som si to cenil, keď syn chodil do školy. Prišiel stále s novými nápadmi, i tá technológia sa celkom zmenila v porovnaní s obdobím, kedy som ja začínal s kováčstvom. Namiesto toho, aby syn behal po flámoch, cez víkendy sme skúšali, čo sa naučil v škole,” spomína Hatvanský starší.
Odbornú prácu Hatvanských možno vidieť na mnohých ručne kovaných bránkach doma i na Slovensku, ako aj na reštaurovanom Haličskom zámku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer